Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PRAŠINA – ČERNÝ MERKURITVojtěch Matocha

Prostřední díl trilogie o Prašině, vyvřelé staropražské čtvrti rozkládající se údajně na pahorcích poblíž Národního muzea a přidělávající velkoměstu jen samé vrásky, utvrdí dospívající čtenáře v blaženém pocitu, že po sérii uctivých epigonů děl Jaroslava Foglara přichází něco důmyslnějšího. I Vojtěch Matocha se mu klaní nejednou trefnou výpůjčkou, ale současně razantně hájí autonomii svého fikčního světa, zatímco vrší akci na akci. Próza si vystačí s mnohastránkovými proudy autorské řeči bez dialogů – a přesto udrží pozornost. Houževnatý pátrač Jirka a nadaná matematička En se na další výpravě do míst, kde nefunguje elektřina, magnetismus, natož bezdrátové technologie, prodírají tajemstvími, která jsou pro jejich rodiny tabu. Při hledání černého merkuritu vynálezce Hanuše Nápravníka, jenž kdysi konkuroval Křižíkovi i Nobelovi, je však nejdřív třeba zjistit, nakolik toto palivo na bázi rtuti a o výbušné síle semtexu souvisí s monstrem ukrytým celá desetiletí v tunelech pod Prašinou. A najít golema včas, poněvadž obyvatelé téhle končiny mají v duši tmu a vetřelci se jim protiví.

Vojtěch Matocha (1989) absolvoval obor matematické metody informační bezpečnosti na MFF UK a spolupracuje na vývoji softwaru pro mobilní telefony a čipové karty. Tři roky vedl skautský oddíl. Kratší beletristické texty zveřejňoval v kolektivních sbornících, odborné na serveru iliteratura.cz. Na poli prózy pro děti a mládež debutoval úvodním svazkem trilogie Prašina (2018), nominovaným na cenu Magnesia Litera.

Karel Osoha (1991) vystudoval filmovou a televizní grafiku na VŠUP. V roce 2015 se podílel na kolektivní výstavě v rámci festivalu Komiksfest a na sborníku české mangy Vějíř. Jeho dosavadním největším úspěchem je komiks podle scénáře Pavla Kosatíka Češi 1948 – Jak se KSČ chopila moci (2016, cena Muriel 2017 za nejlepší kresbu), uzavírající seriál o zlomových událostech našich moderních dějin. Ilustroval román Každý má svou lajnu (2017) Petry Dvořákové, přispěl do sborníku Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (2018) a doprovází i ohlášenou komiksovou trilogii Ondřeje Kavalíra a Vojtěcha Maška Návrat krále Šumavy (první svazek Na čáře, 2018).

PRAŠINA – ČERNÝ MERKURIT
Ilustrátor: Karel Osoha
264 stran
Praha, Paseka 2019
ISBN:978-80-7432-989-0
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace