Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Prašina 3 - Bílá komnataVojtěch Matocha

Aby z ní brzy nebyl Václavák! Čtvrť Prašina, ve které zásahem převratného stroje nefunguje elektřina a od ní odvozené moderní technologie, se pro Prahu stala veřejným tajemstvím a přetřásá se horem dolem i mimo vinohradský vršek, kde tato relikvie z věku páry v prozaikově fantazii vyvřela. Pasou po ní lovci senzací, oligarchové vymýšlejí, jak ji zpeněžit. Za vypjaté situace podniká Jirka poslední výpad do jejích uliček ve snaze zachránit parťačku En, jež vzala osud starousedlíků na svá bedra. Bez zrádce Tondy, kterého v předchozím díle odpískali, se to neobejde. Rozuzlení trilogie, vtěsnané do dvou dnů a nocí, sice polevilo v debatě se stínadelskou epopejí, v níž se Vojtěch Matocha dosud intertextuálně blýskl jako žádný jiný přívrženec Foglarova kultu, avšak o to víc nabývá prim psychologie postav. Prašina jakožto černý útes v oceánu zářivých světel velkoměsta je i skvrnou na duši aktérů, bolestně ovlivněných vědomím o křivolakostech pokroku. Všichni v sobě nosíme tmu. Rajských zahrad se v životě najde poskrovnu a dopátrají se jich jedině ti, kdo rozluští šifry v denících  z předminulého století.

Vojtěch Matocha (1989) vystudoval obor matematické metody informační bezpečnosti na MFF UK a vyvíjí software mobilních aplikací pro hromadnou dopravu. Tři roky vedl skautský oddíl. Beletristické texty publikoval v kolektivních sbornících, odborné na serveru iliteratura.cz. Na poli prózy pro děti a mládež debutoval úvodním svazkem trilogie Prašina (2018), nominovaným na cenu Magnesia Litera. Pokračování Prašina 2 – Černý merkurit vyšlo o rok později.

Karel Osoha (1991) absolvoval filmovou a televizní grafiku na VŠUP. V roce 2015 se podílel na kolektivní výstavě v rámci Komiksfestu a na sborníku české mangy Vějíř. Dosavadní největší úspěch zaznamenal s komiksem podle libreta Pavla Kosatíka Češi 1948 – Jak se KSČ chopila moci (2016, cena Muriel 2017). Ilustroval román Každý má svou lajnu (2017) Petry Dvořákové a doprovází i komiksový triptych Ondřeje Kavalíra a Vojtěcha Maška Návrat Krále Šumavy (2018–2020), sestávající ze svazků Na čáře, Agent-chodec a Opona se zatahuje.

Prašina 3 - Bílá komnata
Ilustrátor: Karel Osoha
260 stran
Praha, Paseka 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7637-118-7
Věk: (OD 9 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace