Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PRAHA V SRDCIRenáta Fučíková

Osobitou poklonu rodné Praze pojala výtvarnice známá zevrubnými pohledy na památné chvíle našich dějin formou koláže „189 příběhů města a lidí“. V očíslovaných vstupech podpořených mapkami na předsádkách se prolínají kronikářské záznamy s komiksovými stripy, zprávy z tisku glosující nejpohnutější okamžiky s anekdotami, poselství duchovních autorit s morytáty typickými pro dnes tak žádaný žánr urbánní legendy. Časoprostor Matky měst nahlédnutý z více než dvousetleté perspektivy pulzuje v představách Renáty Fučíkové jako stále živý organismus příběhů, ačkoli použitá rytecká technika si vystačila s tóny šedé a obešla se bez chronologického setřídění položek. Je na čtenáři, aby si mozaiku složil sám. Bude postupovat namátkou, anebo v soustředných kružnicích od kmenových středověkých čtvrtí až k vískám, jež postupně spolykala Velká Praha. Tragické se cestou smísí s úsměvným, pravdivé s bajkami a dokument s kolektivní pamětí opěvující genius loci, který s nejrůznějšími emocemi Pražané dennodenně dotvářejí.

Renáta Fučíková (1964) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 2016 pedagogicky působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Mezi její nejvýznamnější autorské knihy, ve kterých se zaměřuje zejména na naučnou produkci pro mládež, patří Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy – Obrazové putování (2011, společně s Danielou Krolupperovou), Antonín Dvořák (2012), Praha v srdci (2015), Historie Čechů v USA (2019) a zatím třísvazková řada Největší dramatici, kterou zahájily svazky Shakespeare (2016) a Moliere & (2017). Za své práce posbírala řadu prestižních ocenění, doma i v zahraničí.

PRAHA V SRDCI
Ilustrátor: Renáta Fučíková
192 stran
Praha, Práh 2015
ISBN:978-80-7252-599-7
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace