Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

POZOR DOKTOR!Petr Svobodný, Robin Král, Nikola Logosová, Zuzka Lednická

Sedmidenní procházka dějinami medicíny zpřístupní běžné rodince šamanskou trepanaci lebky, zrod Hippokratovy přísahy, rozsah středověkých morových epidemií, veřejné pitevní seance v prostorách renesančních univerzit – a neopomine ani proslulou Freudovu lenošku. Každý den v týdnu, poznamenaný nějakou bolístkou nebo plánovanou kontrolou u specialisty, skýtá příležitost zastavit se u zdánlivě samozřejmých výdobytků současného lékařství a přemýšlet nad tím, jak by si s oním neduhem poradili předchůdci dnešních autorit v bílém plášti. Libreto Petra Svobodného se odvíjí v soustředných kružnicích od daného tematického jádra a jeho naučné sdělení je odlehčeno rozverným medicínským veršováním Robina Krále. Ilustrace Nikoly Logosové v nápadité grafické úpravě Zuzany Lednické evokují pečlivě prokreslenými detaily staleté herbáře a anatomické atlasy, a přesto nadsázka, s níž pronikli pacientům pod kůži a žonglují se skalpely i s orgány, výmluvně odráží vztah člověka 21. století k vlastní tělesné schránce a k těm, kterým péči o ni s důvěrou svěřuje.

Petr Svobodný (1958) vystudoval historii na FF UK. Od roku 2005 zastává funkci ředitele Ústavu dějin Univerzity Karlovy a archivu Univerzity Karlovy. Je autorem řady odborných děl týkajících se historie českého lékařství.

Robin Král (1981) absolvoval estetiku na FF UK a scenáristiku na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii pro nejmenší. Svět dětských tužeb zachytil v poetických pásmech Z Kroměříže do Paříže (2011) nebo Tonča a krasojezdec (2019) a v netopýří hříčce Ferdinande! (2013). Píše a překládá písňové texty, mj. spolupracuje s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Veřejnost i kritiky zaujal Vynálezáriem, básněmi rozličných forem, ilustrovanými Janou Hruškovou (Magnesia Litera 2016). Překvapil vtipným leporelem Jsou tam kuny (2021, ilustrace Ester Nemjó).

Nikola Logosová (1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze. Za cestovní deník New York Zine získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2017. Výtvarně doprovodila řadu knih pro děti, mj. Předvečer svatého Mikuláše (2017) Lukáše Csicselyho, Klub divných dětí (2019) Petry Soukupové nebo uměleckonaučnou knihu Pozor, doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech (2019) Petra Svobodného a kol., za niž získala Zlatou stuhu.

Zuzana Lednická (1974) po studiích grafického designu na VŠUP pracovala jako grafička ve Studiu Najbrt. Od roku 2001 je jeho spolumajitelkou a uměleckou ředitelkou. Obdržela řadu cen za design (např. v soutěži o Nejkrásnější české knihy).

POZOR DOKTOR!
Ilustrátor: Nikola Logosová
Ilustrátor: Zuzana Lednická
96 stran
Praha, Běžíliška 2018
ISBN:978-80-907052-3-4
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace