Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

POŠTOU HAVRANÍRADEK MALÝ – PAVEL ČECH

Poštou moudrých havranů k nám přilétla knížka vzniklá z neobyčejného setkání básníka s malířem. Není to v dějinách české literatury pro děti poprvé, kdy verše ilustrovaly již existující obrazy: vzpomeňme na Jaroslava Seiferta, jehož inspirovali Mikoláš Aleš a Josef Lada, na Františka Hrubína a Jana Skácela okouzlené zase pastely Josefa Čapka, anebo na Josefa Bruknera, který v cyklu Obrazárna přiblížil řečí vázanou nejvýznamnější díla světového výtvarného umění. Pavel Čech podvakrát výtvarně doprovodil lyrické sbírky Radka Malého a nyní se jejich úlohy obrátily, aniž musel básník vzít do ruky štětec, neboť je to právě šestadvacet kolegových výjevů, jež se staly východiskem pro následnou slovní konkretizaci. Na dvoustránkách díla tak vyrůstá země Jakokdyby, v níž temně modré nebe splývá s dálavou moře, a to se vzápětí mění v moře knih, kde se postavy z obrazů ztrácejí stejně jako v městských labyrintech a zákrutech vlastního srdce. Není zapotřebí strachovat se o jejich osud – i když zatím posílají pozdrav z mysu Beznaděje a marně čekají na tajná znamení, autoři už spojenecky pomrkávají na čtenáře, rozsvěcují majáky i světla za oknem. Kladou přitom otázky zdaleka ne řečnické a zvou jimi k dialogu obrazu a slova obecenstvo bez rozdílu věku.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a na své alma mater, uplatňuje se rovněž jako překladatel německých básníků. Jeho poezie pro děti i pro dospělé se setkala s příznivou odezvou jak u čtenářů, tak u kritické obce: sbírka Větrní – Zcestné verše získala Magnesii Literu za poezii 2005. V souboru Kam až smí smích (2009) zúročil své básně a říkadla pro školní čítanky. Na melancholicky laděnou básnickou knihu Listonoš vítr (2011, Magnesia Litera 2012, Čestná listina IBBY 2014) navázal sbírkou Moře slané vody (obě s ilustracemi Pavla Čecha). Obdobné nálady si hýčká také pohádka František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006 a 2017, s ilustracemi Galiny Miklínové). S Renátou Fučíkovou vytvořil podmanivý knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017).

Pavel Čech (1968) jakožto výtvarník- autodidakt působí od roku 2004 ve svobodném povolání. Úspěch pohádky O čertovi (2002) ho podnítil k vytvoření více než 20 autorských knih a komiksů pro děti a mládež, mj. příběhů O zahradě (2005), O klíči (2007), Tajemství ostrova za prkennou ohradou (2009) nebo pásma Dědečkové (cena Muriel za nejlepší kresbu 2011). Hravé rozpracování námětů foglarovek prokázal mj. ve čtveřici komiksových sešitů Dobrodružství Rychlé Veverky (2013–2016). Za komiks Velké dobrodružství Pepíka Střechy o síle přátelství a fantazie obdržel Magnesii Literu 2013. V prémiemi ověnčeném komiksu A (2016, cena Muriel za nejlepší původní knihu a Zlatá stuha za komiks) beze slov varuje před totalitní zvůlí. Jeho obrazy též inspirovaly básníka Radka Malého k tvůrčímu dialogu ve sbírce Poštou havraní (2018).

POŠTOU HAVRANÍ
Ilustrátor: Pavel Čech
60 stran
Havlíčkův Brod, Petrkov 2018
ISBN:978-80-87595-68-8
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace