Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

POLÁRNÍ POHÁDKADaniela Krolupperová

Pohádkový příběh Daniely Krolupperové odehrávající se za polárním kruhem má neobvyklou hrdinku: malou sněhovou vločku. Ta se přes maminčin zákaz sveze s vichrem až na ledový ostrov, daleko od své rodiny – ale přes veškerou rozpustilost se nerozpustí, na zpáteční cestě přispěje k tomu, že osamělému rybáři roztaje srdce, a sama uzavře řadu vroucích přátelství. Průvodkyní, která jí pomůže vyznat se v sobě i v okolním světě, se této vločce podobně jako u Saint-Exupéryho stává moudrá liška, nyní však v bílém kožíšku. V devíti kapitolkách se nejmladší školáci seznámí jednak s dobrodružstvími všetečné průzkumnice, jednak poznají řadu zajímavostí ze života velryb, tuleňů, lachtanů a mrožů. Pouze lední medvědi, kteří přes zimu potajmu hospodaří na opuštěné polární stanici, jim na sebe nic neprozradí. Třebaže byl děj situován do arktické krajiny, působí ilustrace Michaely Bergmannové hřejivě a zdařile se vyrovnávají i s personifikací hrdinky.

Daniela Krolupperová (1969) po studiích severských jazyků na FF UK pracovala jako redaktorka České tiskové agentury. Nyní se věnuje překladatelství a literární tvorbě. Starším čtenářům adresovala knížky s historickou tematikou, například M. D. Rettigová – Tajný deník schovanky (2006) či detektivku z 19. století Zločin na Starém Městě pražském (2014, Zlatá stuha). Její zájem o dějiny se promítl také do svazku Historie Evropy (2011, s R. Fučíkovou, Zlatá stuha). V nakladatelství Portál vydala pohádky pro mladší školáky Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011), Mizící hmyzíci (2013) a Jde sem lesem (2016, vše s ilustracemi Evy Chupíkové). Píše rovněž pro edice První a Druhé čtení a nevyhýbá se ani látkám citlivě zobrazujícím problematické stránky dětství.

Michaela Bergmannová (1972) vystudovala animaci a multimediální tvorbu na pražské FAMU. Spolupracuje s časopisy Sluníčko a Puntík, v České televizi vytvořila seriál pro nejmenší diváky Moje zahrádka (2016). Kmenová ilustrátorka nakladatelství Portál výtvarně doprovodila např. naučné knížky Výři nesýčkují (2011), Logopedické pohádky (2012), Po stopách Karla IV. (2016) a Strasti zkoušeného Standy (2017) i tituly pro začínající čtenáře Nanukova dobrodružství (2013), O modrém světle (2014) nebo Polární pohádka (2016).

POLÁRNÍ POHÁDKA
Ilustrátor: Michaela Bergmannová
80 stran
Praha, Portál 2017
ISBN:978-80-262-1169-3
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace