Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Pokrok nezastavíš, čéče!Milada Rezková

Děda Kroupa, řečený též Krtek, se s vnukem Kájou chystají na výlet do Londýna a moc se tam těší, zejména na tamní metro. Kájova maminka jim však dala ultimátum: buď se děda naučí pracovat s chytrým mobilním telefonem, nebo se nikam nejede. Láskyplná mezigenerační výměna vědomostí a dovedností může započít, a tak Kája učí dědečka zacházet s tou zrádnou krabičkou a na oplátku se dozvídá mnoho zajímavostí o vývoji počítačů i komunikačních technologií, o předpovídání počasí a digitálních hrách, jednoduše o tom, jak funguje moderní svět. Volné pokračování úspěšného titulu To je metro, čéče!, oceněného v soutěži Nejkrásnější české knihy, doprovázejí propracované a přesné ilustrace Jana Šrámka a Veroniky Vlkové, které dokážou výstižně pojednat ciferníkový telefon Tesla či kotoučový magnetofon Akai, ale i frontu v supermarketu nebo zaplněnou kubistickou kavárnu Orient.

Milada Rezková (1979) vystudovala obor jazyková a literární kultura na PedF Univerzity Hradec Králové. Ve spolupráci s výtvarníkem Lukášem Urbánkem vytvořila několik obrazových knih o doktoru Rackovi. První svazek příhod dědy Krtka a jeho vnuka Káji To je metro, čéče! vyšel v roce 2019.

Veronika Vlková (1985) vystudovala multimédia na brněnské FaVU. Věnuje se především akvarelové malbě, ilustrovala řadu knih, mezi jinými sbírku pro děti Jana Zahradníčka Ježíškova košilka (2017). Spolu s Janem Šrámkem připravila i ilustrace
ke knize Romany Košutkové Apolenka z modrotisku (2020), společně obdrželi i ocenění Ilustrátor roku 2020 v soutěži Czech Grand Design.

Jan Šrámek (1983) studoval v Ateliéru intermédií na brněnské FaVU VUT. Je spoluautorem a ilustrátorem knihy Pionýři a roboti: československá ilustrace a vizuální kultura 1950–1970 (s Pavlem Ryškou, 2016). Zaměřuje se mimo jiné i na
ilustrační zachycování architektury – např. kniha Pražské vize Kláry Brůhové (2018, spolu s Veronikou Vlkovou.

Pokrok nezastavíš, čéče!
Ilustrátor: Veronika Vlková
Ilustrátor: Jan Šrámek
148 stran
Praha, Paseka 2023
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7637-323-5
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace