Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Pohlednice z nespatřených městRadek Malý

Pohlednice z nespatřených měst jsou sbírkou básní vstřebávající vjemy a zážitky z míst, které byly spatřeny, nebo jsou živeny touhou po jejich poznání. Jsou věnovány „holčičkám s tatínky na cestách a tatínkům s holčičkami doma o čase meruněk“, což evokuje i nedávnou uzavřenost a nemožnost cestovat za světové pandemie. Inspirativně navazují na Nezvalovy Básně na pohlednice, ale také na autorovu tvorbu pro dospělé v lyrickém deníku Malá tma (2008). Básně vyvolávají různé chutě, tu po preclíku v Amsterdamu nebo frankfurtské polévce. Ve verších najdete i hádanku, ve které se ukrývá básníkovo rodné město. Radek Malý zdatně rýmuje ve čtyřveršových strofách a jeho rýmy jsou zábavně vynalézavé: „Jsou města, která nikdy neuvidím / Jsou města, která jednou navštívím / Orloje brány všude spousta lidí / Palermo Bombaj Oulehličky Řím.“ Nečekaně probleskne poučení jako v řecké básni začínající pochybnou rybou a končící věrozvěsty ze Soluně. Vnímání krás měst se občas také potkává s konzumním turismem, což potvrzuje pohlednice „ze zatuchlého města Benátky“. Ilustrace Jana Laštovičky vtipně a s neotřelými nápady (básník s preclíkem na známce) dokreslují atmosféru cestovní lyriky.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a Vysoké škole kreativní komunikace. Jeho poslední sbírkou pro dospělé jsou Básně na děrné štítky (2022), překládá německé básníky (například Georga Trakla). Na melancholicky laděnou básnickou knihu Listonoš vítr (2011, Magnesia Litera 2012, Čestná listina IBBY 2014) navázal sbírkou Moře slané vody (obě s ilustracemi Pavla Čecha). S Renátou Fučíkovou vytvořil knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017). Je autorem textů k Atlasu ohrožených živočichů (2017, ilustrace Pavla a Pavel Dvorští), který vyšel v několika zahraničních vydáních.

Jan Laštovička (1979), absolvent oboru výtvarná výchova – pedagogika na PedF UK, se věnuje především knižní a časopisecké ilustraci. Upozornil na sebe atlasem Abeceda (z) měst (2015) a ilustracemi v autobusové road movie po Praze 6 Dobrodružství pana Kolečka (2017) Michaely Mlíčkové Jelínkové. Kromě autorských knih pro děti vydává bibliofilie pro dospělé: barevnými linoryty vybavil např. hororový příběh H. P. Lovecrafta The Hound (2014).

Pohlednice z nespatřených měst
Ilustrátor: Jan Laštovička
96 stran
Praha, Albatros 2022
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-06640-0 (Albatros)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace