Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

POHÁDKY O KOLEČKÁCH A NEKONEČNUZUZANA DEMLOVÁ

Filozofie vzešla z fyziky coby metafyzika, takže u její kolébky stojí příroda. Uvědomuje si to i autorská kniha Zuzany Demlové oslovující nejen dítka povahou hloubavá, ale i všechna ta, která si už začínají klást kardinální logickou otázku: Proč? Zásluhou hravě minimalistické koncepce počinu – tu a tam přerušené příklady stylizovanými jako moderní pohádka, jinde zase rýpanci na adresu vytrvalé snahy člověka ustavičně cosi třídit – se nejmenšímu obecenstvu nabízí báječný prostor k uvažování. Co je malé, kde začínám a končím? Co není, a přece si to dokážu představit? S přispěním grafických historek s desítkami, ne-li stovkami černých koleček proměňujících se na červeném podkladě úsporný text navýsost záživně osvětluje pojmy jako velikost a množství, nula a nekonečno, čas, trvání a v neposlední řadě i vlastnosti věcí závislé výlučně na pozorovateli. Odtud už je jen krůček k tomu, oč jde v tom informačním koloběhu (či kolečkoběhu) především: o vůli vymanit se ze stáda koleček napasovaných do soukolí, zvlášť když se někdy cítíme být čtverečkem.

Zuzana Demlová (1978), absolventka oboru multimédia na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, se dlouhodobě podílí na aktivitách propojujících svět kultury a vzdělávání. Je členkou sdružení KVAS, v němž se zasloužila o projekty kultivující veřejný prostor (mediální dílna Hatefree pro žáky a pedagogy 2. stupně ZŠ), podporující genius loci (zážitková hra Urban Game pro Prahu 14) nebo obecnou strategii místní samosprávy (např. Jihlava vzdělává kulturou). V Centru choreografického rozvoje SE.S.TA koordinuje projekt Škola tančí. Pohádky o kolečkách a nekonečnu jsou její knižní prvotinou.

POHÁDKY O KOLEČKÁCH A NEKONEČNU
112 stran
Praha, Baobab 2018
ISBN:978-80-7515-086-8
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace