Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

POHÁDKOVÝ SVĚT FRANTIŠKA NEPILAFrantišek Nepil

Pod nevtíravým názvem se skrývá reprezentativní výbor z tvorby prozaika, jenž po tři dekády minulého století patřil ke stálicím silného žánru české moderní pohádky. Editorka Viola Somogyi jeho texty rozdělila do sedmi tematických cyklů, které buď představují spisovatelovy oblíbené hrdiny, anebo humorným, zato pokaždé laskavým způsobem glosují průběh křesťanských svátků. Z uspořádání svazku je zřejmé, jak tento milovník Křivoklátska hluboce ctil přírodu a jak o zástupcích zvířecí i ptačí říše dovedl poutavě vyprávět. Z jeho nesmrtelného podání – zjevného v citacích z knihy Lišky, dobrou noc – sálá schopnost hledat a nalézat v životě harmonii, neboť se dotýkají zásadních mezilidských vztahů i vztahu člověka ke všemu živému.

František Nepil (1929–1995) své první povídky psal už ve 40. letech minulého století a popularity dosáhl i jako rozhlasový fejetonista (Dobrá a ještě lepší jitra, souhrnně knižně 1996). Na poli tvorby pro děti zpočátku prosazoval nonsensovou poetiku (Pohádky z pekelce, 1967), později se přimkl k osobité verzi sousedského vypravěčství. Úspěšná a oceňovaná jsou díla pro děti stojící na rozhraní prozaické a pohádkové prózy (Já, Baryk, 1977; Zobáček mi namalujte červeně, 1983, ad.). Jeho knihy se staly předlohami večerníčků Makový mužíček (1980, animace Josef Paleček) či Štuclinka a Zachumlánek (1999, animace Antonín Stoják).

Adolf Born (1930), malíř, grafik a ilustrátor, studoval na VŠUP a AVU. Ilustroval čtyři stovky titulů různorodých žánrů pro všechny věkové kategorie: pro děti nejčastěji příběhy Miloše Macourka, a to počínaje knihou Jakub a dvě stě dědečků (1963). Spolupráce s Jiřím Žáčkem se datuje už od jeho debutu Aprílová škola. Podílel se na tvorbě animovaných filmů (Mach a Šebestová, 1977, knižně 1982). Vystavoval po celém světě a obdržel četná domácí i zahraniční ocenění (Nejkrásnější kniha, Zlaté jablko BIB, Zlatá stuha, český finalista Ceny H. Ch. Andersena 2008 apod.).

POHÁDKOVÝ SVĚT FRANTIŠKA NEPILA
Ilustrátor: Adolf Born
224 stran
Praha, Knižní klub 2016
ISBN:978-80-242-5400-5
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace