Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PO STOPÁCH STOLETÉ DÁMY – NAŠE ZEMĚ 1918–2018LENKA PECHAROVÁ

Paní Republika československá letos slaví dvojitě kulaté narozeniny, přestože jí bylo za protektorátu ouvej a po rozvodu tolik zhubla. Kalendárium glosující její požehnaná léta rok za rokem tvarově připomene jubilejní spis Dějiny Československa v datech (1968), nicméně v nynějším ilustrovaném provedení pro mládež bez rudých šátků, zato s tablety v rukou nemůže být odlišnější. Při vší úctě k osudovým okamžikům státu, které neobstarají jen zauzlované „osmičky“, zohledňuje Lenka Pecharová zájmy jeho nejmladších občanů. V souladu s autorčinými pedagogickými záměry tedy přijdou ke slovu i archivní anekdoty, rébusy a kvízy. Vždyť nemají-li se dějiny zlověstně opakovat, nesmějí ustrnout. Dětský prožitek každodennosti přece obohatí i vědomí, kdy a proč se u nás začalo jezdit vpravo, kdy byla otevřena první zoo a kdy naši předci vyvinuli merkur, verzatilku, igráčka. A budoucí sociologové si rádi posvítí i na další české výdobytky, jako jsou semtex, bezpečnostní šrafování schodů anebo – proč to tajit – protialkoholní záchytná stanice.

Lenka Pecharová (1973) vystudovala historii a germanistiku na FF UK a učitelství a anglistiku na PedF ZČ v Plzni. Vyučuje v církevní základní a umělecké škole v Praze 1. V nakladatelství Portál jí vyšly tituly „zábavné matematiky pro první stupeň ZŠ“ Od blechy po slona (2012) a Počítáme s vitaminy (2015). Systematické úsilí slučovat učební plány jednotlivých předmětů pomocí interaktivních prvků dokládá i v jednom z předešlých svazků volné knižní řady: v naučném průvodci Po stopách Karla IV. (2016).

Lukáš Fibrich (1974), absolvent VŠUP (filmová a televizní grafika) a FAMU (animace), se zabývá ilustracemi jazykových učebnic a přispívá do komiksových revuí AARGH! a Bublifuk. Ze spolupráce s časopisem ABC vytěžil komiksová alba o čiperném kocourovi Mourrison (2006) a Mourrison 2, hrdina bez kázně a hany (2010). Komickou zkratku na poli historiografie předvedl v ilustracích k próze Kláry Smolíkové H. U. S. – Hus úplně světovej (2015) a ještě výrazněji v seriálu Obrázky z moderních československých dějin 1945–1989 (2016, libreto Jiří Černý, cena Muriel za nejlepší původní komiksovou knihu roku).

PO STOPÁCH STOLETÉ DÁMY – NAŠE ZEMĚ 1918–2018
Ilustrátor: Lukáš Fibrich
184 stran
Praha, Portál 2018
ISBN:978-80-262-1326-0
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace