Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PO STOPÁCH KARLA IV.Lenka Pecharová

Populárně naučných titulů, které by letos osobnost jubilanta Karla IV. dětem přiblížily neotřele, nebylo zdaleka tolik jako zájemců ochotných se v tomto smyslu blýsknout. Podoba a ohlas vstřícně ilustrovaného průvodce Lenky Pecharové souvisí s jeho propracovaným didaktickým aparátem. Autorka vede čtenáře, učitele i rodiče, aby poznali nejen vladařův vklad státnický, ale také atmosféru středověku s novými stavitelskými počiny vrcholné gotiky, s útrapami dobového cestování, s tehdejším pojetím svátků a slavností nebo třeba dávnou měnovou soustavu. Všechny tyto okruhy doprovázejí úryvky z kronik a dalších písemností a rozvíjejí se v následných úkolech a hádankách. Novou komunikační rovinu získává titul díky spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, které zpřístupnilo interaktivní dílny zkoumající s žactvem třetích a čtvrtých tříd éru nejmilovanějšího českého panovníka.

Lenka Pecharová (1973) vystudovala historii a germanistiku na FF UK a učitelství a anglistiku na PedF ZČ v Plzni. Vyučuje v církevní základní a umělecké škole v Praze 1. V nakladatelství Portál jí vyšly tituly „zábavné matematiky pro první stupeň ZŠ“ Od blechy po slona (2012) a Počítáme s vitaminy (2015). Systematické úsilí slučovat učební plány jednotlivých předmětů pomocí interaktivních prvků dokládá i v jednom z předešlých svazků volné knižní řady: v naučném průvodci Po stopách Karla IV. (2016).

Michaela Bergmannová (1972) vystudovala animaci a multimediální tvorbu na pražské FAMU. Spolupracuje s časopisy Sluníčko a Puntík, v České televizi vytvořila seriál pro nejmenší diváky Moje zahrádka (2016). Kmenová ilustrátorka nakladatelství Portál výtvarně doprovodila např. naučné knížky Výři nesýčkují (2011), Logopedické pohádky (2012), Po stopách Karla IV. (2016) a Strasti zkoušeného Standy (2017) i tituly pro začínající čtenáře Nanukova dobrodružství (2013), O modrém světle (2014) nebo Polární pohádka (2016).

PO STOPÁCH KARLA IV.
Ilustrátor: Michaela Bergmannová
144 stran
Praha, Portál 2016
ISBN:978-80-262-1022-1
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace