Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PLÁC! TÁC! BÁC!Daniela Fisherová, Jakub Kouřil

Ve zpěvných říkadlech asistuje Daniela Fischerová prvním pohybům a krůčkům batolete a propojuje básnické slovo s návody, jak si s ním cvrnkat o nosík, ťapat nožkama o stěnu nebo mu kroužit po bříšku. V jednoduchosti je přece krása okamžiku, působivost doteku i dokonalost rytmiky, jak je patrné už z veršů obsahujících základní dětská citoslovce („Plác plác plác! Na stole byl tác…“). O nezbytnou výzdobu knížky se zasloužil Jakub Kouřil, přičemž neváhal zvířecí aktéry vybarvit temnějšími odstíny. Dodnes se za účelem rozmluvení našich nejmenších znovu vydávají starší česká leporela – namátkou jmenujme Petiškovo O jabloňce nebo říkadla Františka Hrubína ilustrovaná Helenou Zmatlíkovou –, ale poslední dobou se jejich tvorbě věnují i mladší básníci a vydavatelé. Díky autorčině erudici může tento příspěvek podnítit mnohé další.

Daniela Fischerová (1948) se po studiích dramaturgie a scenáristiky na FAMU soustřeďovala převážně na psaní divadelních a rozhlasových her. K jejím nejvýraznějším počinům patří Hodina mezi psem a vlkem (1979), Velká vteřina (1991), Cesta k pólu (2007) a 12 způsobů mizení (2008). Pětačtyřicet let píše také pro děti a mládež. Dětem věnovala mj. Duhové pohádky (1982 a 2003), příběh z horské léčebny Lenka a Nelka neboli Aha (1994) či knihovnickou fantasy Bylum nebylum (2017). V Pohoršovně (2014, Zlatá stuha) si ironicky pohrála s fenoménem čarodějnického učiliště. V posledních letech skládá i nonsensovou poezii (Tetovaná teta, 2015; Ochechule a ukulele, 2018).

Jakub Kouřil (1987) absolvoval animaci na FAMU a stáž na pařížské École nationale supérieure des Arts Décoratifs. Jeho kresby doprovázejí mj. pohádku Pracháček – Velké dobrodružství se zlatou žábou (2015) Olgy Stankovičové nebo loňskou básnickou sbírku Daniely Fischerové Ochechule a ukulele.

PLÁC! TÁC! BÁC!
Ilustrátor: Jakub Kouřil
16 nečíslovaných stran
Praha, Meander 2019
ISBN:978-80-7558-075-7
Věk: (1+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace