Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Písečníci a probuzení králeVáclav Dvořák

 

Prvním románem, který Václav Dvořák napsal a vydal, byli Písečníci a bludný asteroid (2018), nyní předkládá jejich pokračování. I tentokráte je to kniha bohatě ilustrovaná Jakubem Cenklem; jeho sytá barevnost temnoty i vesmírných galaxií podtrhuje atmosféru jednotlivých příběhů. Václav Dvořák umně proplétá aktéry a dějové linky, nový román začíná ve chvíli probuzení z dlouhé hibernace. Jeho protagonisté dostávají těžký úkol a musejí dokázat, že nejsou pouhými outsidery z nevyspělých planet. Autor rozehrává zápletku v kulisách meziplanetárních prostor, vrství konflikty a zvyšuje napětí. Hlavní hrdina Tomáš řeší nevysvětlitelné záhady a zároveň mravní dilema. Hlubinný vesmír a jeho planety jsou popsány sugestivně včetně setkání s mimozemšťany, při kterém vlastně začíná galaktický věk lidstva. Přesto ústředním tématem zůstávají pevné vztahy mezi přáteli a souboj dobra se zlem, neboť ten nikdy nekončí.

Václav Dvořák (1976) pracuje jako vysokoškolský profesor v oboru aplikovaná mechanika. Svá vesmírná dobrodružství si vydává sám a sklízí s nimi úspěchy jak u čtenářů, tak odborníků na literaturu pro děti a mládež. Jeho první knihou byli Písečníci a bludný asteroid (2018). Druhá kniha, Já, Finis (2020), je o chlapci, jenž se snaží zachránit svého bratra před nepřátelskými mimozemšťany. Pokračování Písečníků pod názvem Písečníci a probuzení krále jsou jeho třetí knihou.

Jakub Cenkl (1982) vystudoval výtvarnou výchovu na PedF UP v Olomouci a poté působil jako grafik. Nyní je činný jako ilustrátor ve svobodném povolání. Spolupracuje s časopisem Raketa a nakladatelstvím B4U Publishing, pro něž ilustracemi doprovodil mj. uměleckonaučné encyklopedie Za zajímavostmi světa (2017), Za zvířaty světa (2017), Příběhy obrazů a soch (2018) a Příběhy staveb (2018). Za ilustrace knihy Finis (2020) Václava Dvořáka obdržel cenu Zlatá stuha.

Písečníci a probuzení krále
Ilustrátor: Jakub Cenkl
528 stran
Liberec, Václav Dvořák 2022
ISBN:978-80–908578-0-3 (Václav Dvořák)
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace