Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PÍRKOVLASTA BARÁNKOVÁ

Počátek autorské ilustrované knihy obepíná temnota a šeď. Do ponuré říše krále Šedomura vlétl jednoho dne nádherný barevný pták; když se jej vojsko pokusilo zabít, neuspělo a po ptákovi zůstalo jen jedno zářivé pírko. Pohádka je propojena s mocnou silou dětí, které se odvážily pírko následovat, a nakonec i ostatním přinesly radost z celé škály barev. Autorka vysílá v závěru důležité poselství: Pozor, musíme být obezřetní, temnota a šeď může zase přijít… Odvěký příběh boje se zlem a autoritářskou mocí (postava krále Šedomura vychází z dávných folklorních archetypů) rozvinula Vlasta Baránková prostřednictvím slov i obrazu. Vyprávění umocňuje malbami, jež se odvíjejí od šedivých tónů po projasněnou barevnost. Mezi ilustracemi vyniká působivý obraz údolí, nad nímž poletují barevná pírka. Kniha graficky zaujme i předsádkami, do nichž jsou vtlačena pírka na šedivém podkladě.

Vlasta Baránková (1943) absolvovala brněnskou SUPŠ, její kresby doprovázejí na stovku titulů. Ilustruje díla s folklorními náměty, současnou pohádkovou tvorbu i zahraniční autory pro švýcarské nakladatelství Bohem Press. Z folklorních souborů jmenujme Český špalíček (2006, 2016, editorka Milada Motlová) nebo O Kubovi, Barušce a sedmi loupežnících Milady Motlové (2008). Harmonickou náladou malby se vyznačují také ilustrace k seriálu Ireny Gálové o holčičce Lískulce (1996–2008). Ilustrovala jednotlivé zpěvníky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Jaké je to asi v Čudu? (2003), Když se zamiluje kůň (2004), Mám v hlavě myš Lenku (2006) a Když je pěkné počasí (2011), souborně Dětem (2013).

PÍRKO
40 nečíslovaných stran
Brno, CPress 2020
ISBN:978-80-264-3187-9
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace