Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PILOT PÍRKOEmma Pecháčková, Petra Josefína Stibitzová

Šest let po pohádce Holub Kolumb rozvíjí Emma Pecháčková další osudy ptačí rodiny, rozrostlé mezitím o pět mláďat. Holky-holoubátka zpívají stejně jako jejich maminka, bývalá slavičí subreta Edith, ale jak už to v podobenstvích o benjamíncích chodí, Pírko se vyděluje: neumí létat, takže je coby poštovní holub vcelku k ničemu. Na základě četby novin, které rád prochází otec Kolumb a které synkovi v jednu chvíli půjčí, dostane tento outsider spásný nápad pilotovat letadlo. Navzdory vrozenému nedostatku ho bravurně ovládne, dokonce trumfne svými aerolinkami konkurenci. Kresby Petry Josefíny Stibitzové vtipnými detaily zleva a celými stránkami zprava posunují jednoduchý příběh k součinnosti slova a obrazu a často ho s přesahem dovypravují.

Emma Pecháčková Hanzlíková (1990) absolvovala bakalářské dějiny umění a sinologii na FF UK, teorii umění na VŠUP a program asijského umění na School of Oriental and African Studies v Londýně. Od roku 2016 působí jako hlavní kurátorka kulturní zóny 8smička v Humpolci. Dlouhodobě se věnuje propojování asijských a evropských kultur. Připravila mj. fotografické výstavy v újezdském Ateliéru Josefa Sudka. Kromě Pilota Pírka (2019) vydala dvě knihy pro děti: Holub Kolumb (2013) a Hvězdy pražské zoo (2015, s Jiřím Dědečkem).

Petra Josefína Stibitzová (1988) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP. Ilustrovala např. povídkové pásmo Kočky a jiné příběhy o strachu (2015) Milady Mašinové a ztvárnila i její trojdílný komiks Mor (2015–2016). Do komiksového formátu převedla příběh o stromu Pajasan (2016) Vratislava Brabence. Mimoto ilustruje publikace a pracovní sešity pro nakladatelství Cesta domů, vytváří plakáty a doprovodné materiály pro festivalové nebo charitativní akce.

PILOT PÍRKO
Ilustrátor: Petra Josefína Stibitzová
56 stran
Praha, Meander 2019
ISBN:978-80-7558-069-6
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace