Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PIKUNIKKU – JAPONSKÝ PIKNIKMonika Baudišová

Bylo jen otázkou času, zda se někdo odváží přiblížit zemi vycházejícího slunce našim čtenářům spíš řečí obrazů než květnatostí slov. Velkoformátová ilustrovaná kniha o Japonsku nemá přesné věkové určení a vyhoví dospívajícím i dospělým. Byť může budit zdání, že přináší jen dílčí pohledy, vzpomínky a rarity z pobytu na východoasijských ostrovech, je za nimi znát autorčina poctivá snaha proniknout do běžného života Japonců. S pochopením nebo i s vlídnou nadsázkou vstupuje Monika Baudišová do kultury ochucené pro nás mnohdy nepochopitelnými obyčeji, a jak sama podotýká: „Je to moje cesta – to, co jsem tam za půl roku viděla, slyšela, potkala, zažila a snědla.“ U jejího „pikniku“ tudíž nechybí ani rozbor druhů suši či dalších pokrmů, kterých se lze nadít v období svátků – třeba rýžových koláčků provázejících slavnost pozorování Měsíce. O zajímavé postřehy knihu obohatily i projevy tamní popkultury, zejména posedlost, s jakou mladí Japonci vyhledávají žánry anime a manga.

Monika Baudišová (1989), grafická designérka a studentka japonštiny, absolvovala design a komunikaci na ELISAVA (Universitat Pompeu Fabra) v Barceloně. Je spoluzakladatelkou studia Pinkpill, orientujícího se na design, animaci a ilustraci. Průvodcem Pikunikku v literatuře debutuje.

PIKUNIKKU – JAPONSKÝ PIKNIK
Ilustrátor: Monika Baudišová
120 stran
Praha, Labyrint / Raketa 2017
ISBN:978-80-86803-45-6
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace