Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PES, KOCOUR A SIROTEKFrantišek Kalenda

Moravou dvanáctého století prchá podkoní Martin, nalezenec z johanitské komendy pronásledovaný bůhvíproč dvěma hrdlořezy z Levanty. Provázejí ho zběhlá dcera zlotřilého vladyky a potulný rytíř, jenž toho napáchal víc, než naznačují jeho jizvy a obvázaná ruka. Nesourodá trojice putující „skoro až na konec světa“, jak slibuje podtitul knihy talentovaného prozaika, zažije veřejnou popravu v Olomouci, upírské intermezzo v Bílých Karpatech a plavbu po Dunaji do Konstantinopole, centra Byzantské říše, k němuž se upírají naděje křesťanstva. Tam se též vyjasní důvod honičky, v níž není nouze o fantasy prvky, zvraty a zejména o ukázky dobového myšlení. Středověk nebyl temný – jen ho tak chceme vidět. Navzdory nedostatku jídla či pohlazení v něm tehdejší mladí touží zjistit, co jsou zač a zda ve světě obstojí, někdy věří předsudkům, jindy zas v lásku bližních. Jejich hledání komentuje vypravěč, jímž není nikdo jiný než Martinův pes hovořící s hochem lidskou řečí, což prospívá zápletce i obecenstvu.

František Kalenda (1990) absolvoval obor antropologie na FHS UK, kde nyní pokračuje jako doktorand. Rozsáhlé jazykové znalosti a zahraniční stáže ho podnítily ke komentářům dění v Latinské Americe pro internetový Deník Referendum. Literárně se profiluje jako autor próz situovaných do období vrcholného středověku a kladoucích důraz na mentalitu údajně „temného věku“. Debutoval románem Despota (2011) o intrikaření v Byzantské říši čtrnáctého století, za historickou detektivku Ordál (2012) z časů tatarských nájezdů do východní Evropy byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. První svazek karolinské trilogie Vraždy ve znamení hvězdy (2016) se odehrává v Praze roku 1349. Dětským čtenářům se představuje poprvé.

Renáta Fučíková (1964) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 2016 pedagogicky působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Mezi její nejvýznamnější autorské knihy, ve kterých se zaměřuje zejména na naučnou produkci pro mládež, patří Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy – Obrazové putování (2011, společně s Danielou Krolupperovou), Antonín Dvořák (2012), Praha v srdci (2015), Historie Čechů v USA (2019) a zatím třísvazková řada Největší dramatici, kterou zahájily svazky Shakespeare (2016) a Moliere & (2017). Za své práce posbírala řadu prestižních ocenění, doma i v zahraničí.

PES, KOCOUR A SIROTEK
Ilustrátor: Renáta Fučíková
168 stran
Praha, Meander a Vyšehrad 2016
ISBN:978-80-87596-66-1 (Meander)
ISBN:978-80-7429-623-9 (Vyšehrad)
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace