Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PejskovéDaniela Zbytovská

Autorská pohádka o dětech a šestici nejlepších přátel člověka se zakládá na motivu záměny: Lukáš spadne ze stromu a najednou rozumí řeči kaštanu, který mu nabízí splnění tří přání. Školáci a školačky si tak vymění role se svými mazlíčky, bernardýnem, kokršpanělem, jezevčíkem, ratlíkem, pudlem a chrticí. Kdo vede lepší život? Pejskové, co se doma vyhřívají v pelechu, místo aby brzy ráno museli vstávat do školy, anebo děti, které řádí v parku a pochutnávají si na všelijakých dobrotách místo chroupání suchých granulí? Humorně líčené epizody se odehrávají převážně ve školním prostředí, ale také v cirkuse, na sportovní olympiádě nebo při hudebním vystoupení. Situační komika a svérázná jazyková nadsázka sledují společný cíl, a to předat poselství, že život je nejkrásnější, když dokážeme zůstat sami sebou. Osvědčenou kombinaci příběhové prózy s naučným exkurzem o psích rasách doplňují interaktivní prvky, jako jsou vylupovací obrázky na obálce, rozbalovací trojstrana s úkoly či motiv flipbooku.

Daniela Zbytovská (1963) je herečka a scénáristka, zakladatelka autorského divadla MALÉhRY, v němž účinkuje se svou dcerou Nikolou a Barborou Seidlovou. Na literární scéně debutovala v roce 2014 pohádkovou knihou Jak na příšery, v roce 2019 následovaly Pohádky a MALÉhRY věnované strašidlům, čarodějnicím či okřídleným bytostem, které žijí v utajení v našich domácnostech. Tuto knihu z dílny studia POP PAP doplňuje kartonové divadlo včetně loutek.

Dita Stuchlíková (1997) je ilustrátorka a animátorka. Studovala filmovou vědu na FF UP v Olomouci, magisterský titul obhájila na Masarykově univerzitě v Brně. Kromě knihy Pejskové ilustrovala biblický příběh Petrovo zapření z edice manamana, kterou od roku 2017 vydává nakladatelství Meander.

Pejskové
Ilustrátor: Dita Stuchlíková
120 stran
Praha, POP-PAP 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-907386-8-3 (POP-PAP)
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace