Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Tajemství rodiny M.Pavlína Jurková

Sourozenecké soužití nebývá snadné, tentokrát se Kryštof a Max spikli proti starší Matyldě. Ta ve svých jedenácti bojuje hned na několika frontách, ve škole s učiteli, doma s rodiči, kteří zřejmě před dětmi něco tají. Zastane se jí empatická třídní, která si všimne Matyldina sportovního nadání a vycítí příležitost, jak podpořit dívčino sebevědomí. Náladu v rodině změní Kryštofův nenadálý úraz, po kterém je na delší dobu hospitalizovaný v nemocnici. Matylda mezitím pilně trénuje na běžecké závody a s Maxem vymyslí, co by mohlo mladšího brášku zase postavit na nohy. Legendární školní závod „Zátopkáč“ jí přinese hned dvojí vítězství, nejen v podobě medaile, ale i v odhalení životního triku, jímž je prožívání vděčnosti. Autentický rodinný příběh je vyprávěn převážně spisovným jazykem s prvky studentského slangu. Kniha je přehledně členěna na čtyřiadvacet krátkých kapitol a obsahuje početné ilustrace, které se nevyhýbají humorné nadsázce.    

Pavlína Jurková (1977) působí jako herečka, dabérka a autorka knih pro děti a mládež. Její prvotina Viktor a záhadná teta Bobina (2018), kterou napsala v tvůrčím tandemu s Jarmilou Vlčkovou, byla oceněna v anketě SUK Čteme všichni Národního pedagogického muzea a Knihovny J. A. Komenského. Na její čtenářský úspěch navázaly i knihy Viktor a případ zmizelého psa (2019) a Hra o sen (2020).

Petr Korunka (1980) je absolventem VŠUP, působí jako ilustrátor a grafický designér. Věnuje se rovněž komiksové tvorbě, v roce 2021 v nakladatelství Labyrint souborně vydal trilogii o konci civilizace nazvanou Radiator & Recyklator. Ilustroval mj. knihu Petry Soukupové Bertík a čmuchadlo (2014).

Tajemství rodiny M.
Ilustrátor: Petr Korunka
160 stran
Praha, PIKOLA 2022
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-242-7929-9 (Pikola)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace