Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PAST NA KORUNUDaniela Krolupperová

Československá republika je v mrazivém únoru 1919 zatím jen pomyslným miminkem v zavinovačce, ale už na ni mají spadeno cizí mocnosti a neštítí se ji zasáhnout na nejcitlivějším místě! V kriminálním příběhu, jejž milovnice retro výletů do českých dějin Daniela Krolupperová umístila do rázovitého pražského Podskalí, nejde o nic menšího než o zdar měnové reformy národohospodáře Aloise Rašína. Dva všeteční chlapci a jejich vážně nemocná kamarádka velezrádné pikle včas překazí a poodhalí přitom mnohé o mentalitě doby a postavení tehdejších dětí, o jejich radostech i strastech, povinnostech i kratochvílích. Přesvědčivost dobrodružné fikce, kterou autorka pojala v nejlepším slova smyslu klasicky, umocňují výrazově sebejisté ilustrace, potvrzující renomé Barbory Kyškové v oboru historizující kresby.

Daniela Krolupperová (1969) vystudovala nordistiku a finštinu na FF UK, poté se věnovala žurnalistické práci a nyní se ve svobodném povolání zabývá tlumočnictvím, překladatelstvím a vlastní literární tvorbou. Ke starším čtenářům se obrací knížkami s historickou tematikou – za detektivky Zločin na Starém Městě pražském a Past na korunu získala Zlatou stuhu. V nakladatelství Portál vydala řadu pohádek s přírodní tematikou: Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011), Mizící hmyzíci (2013), Jde sem lesem (2016) a Taje olivového háje (2018). Spoluautorka monumentální Historie Evropy (2011, s R. Fučíkovou) píše rovněž pro edice Albatrosu První čtení a Druhé čtení.

Barbora Kyšková (1954), absolventka AVU, se věnuje volné tvorbě, restaurátorství a výrobě kulis. V knižní ilustraci pro děti se zprvu zaměřovala na fantastiku, např. při doprovodu k prvnímu českému vydání (2006) Hodinového strojku Philipa Pullmana, ke Kronice Prydainu (2004) Lloyda Alexandra nebo k nové české verzi (2007) pohádky Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka. Tajuplné výtvarné polohy dlouhodobě prokazuje jak v knihách Daniely Krolupperové Společenstvo klíčníků (2012), O’Bluda (2013) a Zločin na Starém Městě pražském (2014), tak v dalších výletech do české historie, třeba v epopeji Zuzany Kopečkové Strážce mýtů (2018).

PAST NA KORUNU
Ilustrátor: Barbora Kyšková
144 stran
Praha, Albatros 2018
ISBN:978-80-00-05254-0
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace