Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
PAST NA KORUNUDaniela Krolupperová
Československá republika je v mrazivém únoru 1919 zatím jen pomyslným miminkem v zavinovačce, ale už na ni mají spadeno cizí mocnosti a neštítí se ji zasáhnout na nejcitlivějším místě! V kriminálním příběhu, jejž milovnice retro výletů do českých dějin Daniela Krolupperová umístila do rázovitého pražského Podskalí, nejde o nic menšího než o zdar měnové reformy národohospodáře Aloise Rašína. Dva všeteční chlapci a jejich vážně nemocná kamarádka velezrádné pikle včas překazí a poodhalí přitom mnohé o mentalitě doby a postavení tehdejších dětí, o jejich radostech i strastech, povinnostech i kratochvílích. Přesvědčivost dobrodružné fikce, kterou autorka pojala v nejlepším slova smyslu klasicky, umocňují výrazově sebejisté ilustrace, potvrzující renomé Barbory Kyškové v oboru historizující kresby.
Daniela Krolupperová (1969) po studiích severských jazyků na FF UK pracovala jako redaktorka České tiskové agentury. Nyní se věnuje překladatelství a literární tvorbě. Starším čtenářům adresovala knížky s historickou tematikou, například M. D. Rettigová – Tajný deník schovanky (2006) či detektivku z 19. století Zločin na Starém Městě pražském (2014, Zlatá stuha). Její zájem o dějiny se promítl také do svazku Historie Evropy (2011, s R. Fučíkovou, Zlatá stuha). V nakladatelství Portál vydala pohádky pro mladší školáky Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011), Mizící hmyzíci (2013) a Jde sem lesem (2016, vše s ilustracemi Evy Chupíkové). Píše rovněž pro edice První a Druhé čtení a nevyhýbá se ani látkám citlivě zobrazujícím problematické stránky dětství.
Barbora Kyšková (1954), absolventka AVU, se věnuje volné tvorbě, restaurátorství a výrobě kulis. V knižní ilustraci pro děti se zprvu zaměřovala na fantastiku, např. při doprovodu k prvnímu českému vydání (2006) Hodinového strojku Philipa Pullmana, ke Kronice Prydainu (2004) Lloyda Alexandra nebo k nové české verzi (2007) pohádky Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka. Tajuplné výtvarné polohy dlouhodobě prokazuje jak v knihách Daniely Krolupperové Společenstvo klíčníků (2012), O’Bluda (2013) a Zločin na Starém Městě pražském (2014), tak v dalších výletech do české historie, třeba v epopeji Zuzany Kopečkové Strážce mýtů (2018).
Ilustrátor: | Barbora Kyšková |
144 stran | |
Praha, Albatros 2018 | |
ISBN: | 978-80-00-05254-0 |
Věk: | (12+) |