Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PARKOURISTAEVA DOLEJŠOVÁ

Patnáctiletý David objeví kouzlo parkouru, které nespočívá jen v efektním a zdánlivě nebezpečném překonávání překážek v městském terénu, ale především v tvrdém tréninku a duševní i tělesné disciplíně. K dospívání ale patří také první vážnější lásky a David podlehne kouzlu o něco starší dívky z party skateboardistů. A následně se jejími kamarády nechá vlákat do malého zločineckého podniku maskovaného jako spravedlivá pomsta. Eva Dolejšová se při práci na románu spojila i s předním českým parkouristou Lubomírem Baumem a nezvyklý a dospělými trochu obávaný sport představuje v jeho komplexnosti. V důrazu na tělesný i morální vývoj teenagerů i ve způsobu, jakým konstruuje napínavou zápletku, autorka navazuje na klukovské městské příběhy, jen ve světě 21. století. Vypráví přitom živým současným jazykem s četnými slangovými výrazy blízkým mladým čtenářům a zručně tak maskuje výchovný záměr románu.

Eva Dolejšová (1968) žije v Litoměřicích, vystudovala knihovnictví a informatiku na VOŠ v Praze, pracuje v knihovně. Její prvotinou byla kniha pro mladší školní děti Tajemství jedné knihovny aneb ze života knižních skřítků (2017). Próza Já a moji muži (2019) je její částečnou autobiografií. Bydlí s dospívajícím synem, který ji inspiroval k napsání románu Parkourista.

Michael Petrus (1986) vystudoval pedagogiku na Západočeské univerzitě v Plzni. Komiksový kreslíř, ilustrátor, art director a konzultant, zakladatel techstartupu Nanits Comics a společnosti profiKOMIKS. Komiksy kreslí jako firemní zakázky či pro časopis ABC (sci-fi GEN7 a Obloha zítřka, monografické komiksy o slavných osobnostech). Pro časopisy Bridge a Gate připravuje komiksové adaptace slavných britských literárních děl. V roce 2013 publikoval komiksový román On the Coast of Dreams (scénář Viktor Šauer).

PARKOURISTA
Ilustrátor: Michael Petrus
184 stran
Praha, Yoli/Euromedia Group 2019
ISBN:978-80-242-6336-6
Věk: (15+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace