Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Paříž s vůní zločinuŠárka Ledenová - Hana Prokopcová

Pražský účetní Lupička vyráží vlakem na výlet do Paříže za kamarádem Michelem. V kupé však potká nešťastného pana Armaňaka, nejlepšího parfuméra ve Francii, kterému kdosi ukradl nos. Lupička vždycky chtěl být detektivem, a tak se nerozpakuje a vydává se s Armaňakem na překotné pátrání plné komicky nepravděpodobných příhod. Začínající autorky pojaly knihu trochu jako gamebook: čtenáři si občas mohou zvolit cestu, kterou se mají hrdinové ubírat, byť skoky nejsou příliš velké. Jen první rozhodnutí rozdvojuje knihu na dva různé příběhy, jejichž „kriminální“ zápletka je stejná, rozuzlení však zcela jiné, stejně jako je jiný pachatel. Děj, usazený do období před první světovou válkou, které dobře evokují ilustrace Petry Slabé, se vyznačuje rychlým tempem, živými dialogy a místy až nonsensovým humorem. V Paříži se sice hrdinové ocitnou jen na chvilku a zločin, který se odehrál, je spíše k smíchu než hrozivý, ale zábavného pátrání je v knize ažaž.

Šárka Ledenová (1987) absolvovala magisterské studium na Literární akademii Josefa Škvoreckého, tříleté studium filmové režie a scenáristiky na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku a bakalářský obor Čeština v komunikaci neslyšících na FF UK v Praze. Spolupracuje s domovy dětí a mládeže, pořádá kreativní kursy pro děti i dospělé, převážně v domovských Teplicích. Paříž s vůní zločinu je jejím knižním debutem.

Hana Prokopcová (1989) vystudovala magisterský obor věnovaný tvůrčímu psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Pracovala jako copywriter pro webové portály Prodeti.cz a Restu.cz, momentálně je na rodičovské dovolené. Paříž s vůní zločinu je jejím knižním debutem.

Petra Slabá (1980) se zabývá ilustrací, grafickým designem a tvorbou autorských grafik s přesahem i do jiných oborů. Má ráda tradiční techniky tisku, práci s texturou a vzory. Tvoří a žije se svou rodinou v Praze.

Paříž s vůní zločinu
Ilustrátor: Petra Slabá
120 stran
Praha, Argo 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-257-3631-9
Věk: (8+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace