Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PAPÍROVÝ PEPÍNOMARKÉTA PILÁTOVÁ – DANIEL MICHALÍK

Papírové skládanky origami jsou milovnici japonské kultury Markétě Pilátové natolik blízké, že na jejich starobylé kráse vystavěla další knihu pro děti. Objevily se už v jejích pohádkách o holčičce Kiko s ilustracemi Daniela Michalíka, jehož kresby a barevné papíry doprovázejí i příhody skřítka Pepína. Mužíček s cůpky žije zprvu v jednom papírnictví, které převzal jistý Mrzena po své zesnulé laskavé ženě. Nastává obtíž, jelikož pánové si nerozumějí, a tak se dobrosrdečný Pepíno rozhodne hledat štěstí jinde. Papírovými kouzly pomáhá, kde může: třeba kolibříkovi, aby se nebál vyletět z plážové boudy, anebo osvobodí vrabčáka připraveného k prodeji na ptačím trhu. Tyto zvířecí hrdiny, jiné postavy, ba i srdce – každá kapitola totiž zahrnuje jedno origami – si čtenáři můžou složit podle připojeného návodu.

Markéta Pilátová (1973) vystudovala romanistiku a historii na UP v Olomouci a pracuje jako publicistka, překladatelka ze španělštiny a učitelka potomků českých emigrantů v Brazílii a Argentině. V literatuře pro děti zaujala pohádkami Kiko a tajemství papírového motýla (2010) a Kiko a tulipán (2016). Malým čtenářům dále věnovala knihy Víla Vivivíla a stíny zvířat (2009), Víla Vivivíla a piráti jižního moře (2010) a Jura a lama (2012). S chovatelem Markem Ždánským sepsala příběhy gorilí samice Moji (Gorilí táta, 2013) z pražské zoo.

Daniel Michalík (1974), absolvent ateliéru filmové a televizní grafiky VŠUP, působil nejprve v oboru uměleckého sklářství. Svá díla vystavoval mj. v Japonsku. Nyní se věnuje grafickému designu, volné tvorbě a digitální ilustraci. Výtvarně doprovodil knihy Markéty Pilátové o japonské dívence Kiko a Poetický slovníček dětem v příkladech (2012) Radka Malého.

PAPÍROVÝ PEPÍNO
Ilustrátor: Daniel Michalík
64 stran
Praha, Meander 2018
ISBN:978-80-7558-036-8
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace