Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PANÁČEK, PECKA, ŠVESTKA, POLENO A ZASE PANÁČEKVOJTĚCH MAŠEK – CHRUDOŠ VALOUŠEK

Celostránkové barevné linoryty a komiksové vstupy Chrudoše Valouška vynesly velkorysému projektu v grafické úpravě Juraje Horvátha nejen Zlatou stuhu za výtvarný počin roku, ale i vítězství v soutěži o nejkrásnější českou knihu pro děti a mládež 2018 a hned nato vydání v Nizozemsku. Nepřehlížejme však rozkochaný vklad pohádkového libreta Vojtěcha Maška: kluk Péťa si povídá s mluvícím polínkem, jež mu vyjevuje svůj příběh počínaje zrozením z plodu švestky. Z pecky stává další ovocný strom. Ten v jedné epizodě považuje pan docent za cizokrajný a je náramně zklamán, že se zmýlil, a tak nazlobeně odjede do Austrálie a do domu se nastěhuje španělská rodina, která dá slivoň skácet a jako poleno panáček posléze putuje světem dál. Cesta hrdiny v dialogu s jeho kamarádem neustále hýří novými nápady, a rozvíjí tak tradici alotrií Pinocchia Carla Collodiho nezaměnitelným absurdním humorem.

Vojtěch Mašek (1977), libretista a výtvarník, vystudoval scenáristiku na FAMU. S Džianem Babanem se podílel na inscenaci Monstrkabaret Freda Brunolda, z níž vzešla komiksová trilogie Sloni v Marienbadu – Za vším hledej doktora Ženu – Poslední chobotango (2004–2009). Je podepsán i pod alby Ve stínu šumavských hvozdů (2011) a Drak nikdy nespí (kresby Jiří Grus, 2015). Kreslí komiksy pro časopisy A2 (Hovory z Rezidence Schlechtfreund), Cinepur (Binderiana) a Hype (trilogie Zločiny doktora Ženy). S Markétou Hajskou a Mášou Bořkovcovou vytvořil triptych O přibjehi, komentující osudy českých a slovenských Romů. Spolupracoval na scénáři oceňovaného filmu Křižáček (2017).

Chrudoš Valoušek (1960), absolvent VŠUP, pracoval v 80. letech jako noční hlídač, topič a správce depozitáře. Svými dřevořezy a linoryty nezaměnitelně ilustroval mj. knihy O Zlaté mrkvi (2003) Renaty Bellingerové, Zazi v metru Raymonda Queneaua či Ďáblův slovník (obojí 2010) Ambrose Bierce. Laureát Ceny Revolver Revue 2010 získal za album Chrudošův mix přísloví (2008) ocenění Nejkrásnější kniha světa, udělované na veletrhu v Lipsku. V roce 2013 překvapil rodinnou taškařicí Chrudošův zvěřinec, v němž blok, sešit a dvojitá maska utvoří interaktivní knihu pro všechny generace.

PANÁČEK, PECKA, ŠVESTKA, POLENO A ZASE PANÁČEK
Ilustrátor: Chrudoš Valoušek
94 stran
Praha, Baobab 2017
ISBN:978-80-7515-072-1
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace