Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PAN BARTOŠ, LISTONOŠLUKÁŠ CSICSELY – BARTOSZ CHORYAN

Kniha ve formátu nadité poštovní obálky vzdává vynalézavý hold v současnosti tak proklínané pošťácké profesi. Reportáž o panu Bartošovi, nejlepším listonoši v obvodu, vylíčí jeho běžný pracovní den jako adrenalinovou misi. V inkoustově modré uniformě a vyzbrojen brašnou čelí tento optimistický pěšák nepřízni počasí, namáhavému terénu, rozbitým výtahům, zlomyslným psům i nevrlým adresátům, poháněn čapkovskou vírou v poslání doručovatele pomáhajícího plnit lidská očekávání. Rozverný text Lukáše Csicselyho doplňuje ilustrace Poláka Bartosze Choryana, které protagonistu zastihují též v privátních situacích, v nichž na chvilku odkládá uniformu ztělesňující úřední majestát. A jako příloha čeká na děti odkojené digitálními technologiemi obálka, dopisní papíry a pohlednice, jelikož psaníčka jsou tou největší poštovní lahůdkou nejen pro listonoše, ale i pro schránky, uvyklé dnes spíš reklamnímu haraburdí a všelijakým upomínkám.

Lukáš Csicsely (1989) absolvoval filmová studia a estetiku na FF UK a na FAMU dokončuje studium oboru scenáristika a dramaturgie. Od roku 2016 vyučuje scenáristiku na SPŠST v Praze. Pro Český rozhlas píše dokumentární dramata z oblasti historie a pro pořad Hajaja připravil sérii Metamorfórky. Dospělým věnoval prózu Svátek (2016). Mladším dětem jsou určeny dvojjazyčná česko-anglická kniha Nejprv práce, potom zábava (2017) a strašidelný příběh Čmuk (2018); ke čtenářům středního školního věku se obrací novelou Předvečer svatého Mikuláše (2017).

Bartosz Choryan (1991) vystudoval grafiku na poznaňském Collegiu Da Vinci a poté absolvoval doktorandská studia na tamní Univerzitě umění. Pracuje jako grafický designér v marketingové agentuře. Věnuje se zejména tvorbě plakátů, knižní a časopisecké ilustraci. Zapojil se do aktivit sdružení Regał, které podporuje výtvarně náročné tituly pro nejmenší, a podílel se na řadě výstav a workshopů. Kniha Pan Bartoš, listonoš vznikla na základě ilustrací z jeho diplomového projektu Przygody Bartosza Listonosza. Autorskou knihu Roman Buch vytvořil na podporu protikuřácké kampaně.

PAN BARTOŠ, LISTONOŠ
Ilustrátor: Bartosz Choryan
104 nečíslovaných stran
Praha, POP – PAP 2017
+ volná příloha se 3 dopisními papíry, obálkou a pohlednicí
ISBN:978-80-906625-7-5
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace