Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

OSKARE, PLAV!Martina Kurková Nožičková

Pobídka v titulu knihy je určena tučňáku Oskarovi, outsiderovi v antarktické zvířecí kolonii, z níž se vyčlenil strachem z vody a tvrdošíjně prosazovanou touhou vzlétnout ke slunci. Jednoduchý příběh má předvídatelnou pointu. Tučňáček vzdoruje snahám ostatních kolegů o plavecký výcvik, dokud v něm sám nerozpozná sebezáchovný prostředek, jak doplout domů z nedobrovolného výletu na utržené kře. Díky tomu objeví krásu podmořských hlubin i nádhernou paralelu k létání, takže strach z neznámého mizí. Autorkou námětu, scénáře a digitálně vytvořených ilustrací je Martina Kurková Nožičková, stručné textové libreto dodal Lukáš Csicsely (1989). Pozornost však na sebe strhává především výtvarné řešení: pláně Antarktidy jsou zde hmatatelné od první rozkládací stránky, z jejichž modrých, bílých a šedých odstínů sněhu plasticky vystupují aktéři historky. Přiložené myrioráma, sestávající z 18 karet k vystřižení a skládání, umožňuje donekonečna prodloužit čtenářský zážitek čistě na základě vlastní tvořivosti. Podobné postupy přicházely v knihách pro děti ke slovu už v předminulém století, nicméně ve spojení s moderní typografií získávají švih, jehož zásluhou lze rozhýbat postavy i publikum.

Martina Kurková Nožičková (1987) vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Od roku 2014 pracuje jako grafička na brněnské Mendelově univerzitě. Podílela se na kolektivních publikacích, např. na komiksových sbornících vydaných u příležitosti projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Ilustrovala české verze sci-fi H. G. Wellse Válka světů (2013) a románu Shirley Jacksonové Dům na kopci (2015).

OSKARE, PLAV!
Ilustrátor: Martina Kurková Nožičková
2 strany volné přílohy s kartami + 40 nečíslovaných stran
Praha, POP-PAP 2017
ISBN:978-80-906625-4-4
Věk: (3+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace