Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

OpiEva Horská

Výtvarnice Eva Horská svoji fascinaci „našimi zvířecími bratránky“ nejprve promítla do karetní hry s podobiznami opic a vytvořila také několik opičích sošek, než dospěla k rozsáhlejšímu knižnímu projektu. Výpravný, celoplošně barevně ilustrovaný průvodce světem opic přináší komplexní přehled o primátech, počínaje jejich vzhledem a schopnostmi přes báje o opicích a opičí rodokmen až po zmínku práce primatologů. Celou publikací prostupuje důraz na ekologii, v části nazvané Atlas opic (jež představuje asi dvě třetiny knihy) autorka poukazuje také na stupeň ohrožení jednotlivých druhů a zmiňuje, proč je člověk loví nebo čím je jinak ohrožuje. Řád primátů čítá asi 230 rozmanitých druhů, kniha jich představuje na čtyři desítky, namátkou noční komby, výrazné tamaríny, hlasité vřešťany, tajemně krásné asijské langury či létající akrobaty neboli gibony. Každá dvoustrana atlasu přináší základní charakteristiku vybraného druhu a podrobnější encyklopedické heslo představuje konkrétního zástupce včetně umělecky zpodobeného portrétu, který však nepotlačuje realistické rysy. Zejména mladší čtenáře zaujmou občasné „hlášky“ připsané k jednotlivým „opům“ pro zdůraznění zajímavostí z jejich života.

Eva Horská (1981) absolvovala obor textilní tvorba na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, později studovala na VŠUP v Ateliéru sochařství Kurta Gebauera. Společně se svým manželem založila a provozuje grafické studio, tiskárnu a nakladatelství Upupæpop, které se zaměřuje na autorskou ilustraci, ruční tisk a experimenty kombinující digitální grafiky s klasickými technikami. Pro nakladatelství Běžíliška ilustrovala knihu Radka Malého Rozára a Černý Petr (2020, nominace na Magnesii Literu) a pohádkovou miniaturu Noemi Cupalové Vyhořelí dinosauři (2022).

Opi
Ilustrátor: Eva Horská
64 stran
Praha, Albatros 2022
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-06619-6 (Albatros)
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace