Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Odvaha je volba - 7+1 komiksových příběhů inspirovaných skautskou historiíKolektiv autorů

Českému skautingu vystavěl knižní pomník Jaroslav Foglar. Navzdory přitažlivosti dobrodružných eskapád a návodných aktivit, jimiž jeho romány oplývají, konzervoval ve svém díle pojetí skauta coby správného hocha, čelícího nanejvýš nepřízni počasí nebo svodům zlotřilého bratrstva. Album sedmi komiksových povídek podle libreta Marka Steiningera však vytvořili současní výtvarníci, kterým se z dějin hnutí od počátku 20. století podařilo vylovit civilní příběhy obyčejných chlapců, dívek i dospělých, konfrontovaných s osudovými výzvami spojenými s dějinnými milníky našeho státu. Výrazově pestré expresivní epizody spojuje motiv odvahy a využívají ho i krátké anekdotické předěly. Starodávný význam slova „odvaha“ spočíval ve schopnosti „odvážiti se něčeho“, tedy zříci se čehokoli drahého a obětovat i život ve prospěch vyšších cílů. Protagonisté komiksů mají přesto daleko do žánrových supermanů, protože rovněž pro ně je odvaha k činu záležitostí nelehké volby. Některým ji zjednodušuje, jiným naopak komplikuje skautství jako morální závazek, jehož ideály lze stejně dobře naplnit jako zradit. Kateřina Čupová a Marek Steininger získali v kategorii krátký komiks cenu Muriel za příběh Druhý břeh, zasazený do období těsně před listopadem 1989, v němž dívčí hrdinka vystoupí z konformity a v návaznosti na otcovu skautskou minulost se připojí ke studentským protestům.

Kolektiv autorů a ilustrátorů ve složení: Eva Bartošová (1994), Kateřina Čupová (1992), Jan Gruml (1986), Sasha Chagina (1990), Tomáš Chlud (1976), Štěpánka Jislová (1992), Marek Steininger (1987), Vladimír Strejček (1987), Vojtěch Velický (1981), Tomáš Vovsík (1989).

Odvaha je volba - 7+1 komiksových příběhů inspirovaných skautskou historií
Ilustrátor: kolektiv
128 stran
Praha, Argo a Junák - český skaut 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-257-3394-3 (Argo)
ISBN:978-80-7501-156-5 (Junák - český skaut)
Věk: (OD 13 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace