Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Odsunuté dětiMarek Toman - Jan Blažek

Publicista a dokumentarista Jan Blažek už několik let pořizuje rozhovory s německými pamětníky poválečného odsunu z území Československa pro sbírku Paměť národa. Pět osudů těchto lidí vybral a s pěti různými výtvarníky a scenáristou Markem Tomanem převedl do komiksového vyprávění. Lidé, kteří na odsun vzpomínají, byli tehdy dětmi nebo dospívajícími. Příběhy jsou si podobné – a přece každý jiný: zprvu bezproblémové soužití českých a německých sousedů nejprve rozbije zabrání Sudet nacistickým Německem a později pomstychtivým jednáním Čechů, převážně z úplně jiných končin země. Scenárista i kreslíři sice vyprávějí skutečné příběhy převážně civilním tónem, nezaleknou se však ani temných a krutých scén včetně hromadných poprav. Jednotlivé povídky jsou přitom pro mladé čtenáře sugestivní i tím, že události jsou vnímány očima jejich vrstevníků, kteří jen zoufale či užasle sledují tragédie kolem sebe. Všechny komiksové kapitoly doprovázejí vysvětlující a doplňující texty o svědcích, které Blažek zpovídal, i o dobových okolnostech a přinášejí také aktuální pohled historiků na dané události.

Marek Toman (1967), vystudoval filozofii na FF UK, dlouhodobě působí na MZV ČR. Vydává básnické a prozaické knihy pro děti i dospělé, často s historickou tematikou, pracuje také jako překladatel a editor. Za historický román Chvála oportunismu (2016), soustředěný kolem osobností T. G. Masaryka a R. Heydricha, získal Cenu Nadace Českého literárního fondu. V satirickém románu Nutrie (2019), který také inscenoval pro své autorské Divadlo Čučka, se ohlíží za polistopadovými dějinami. Z titulů pro děti a mládež vzbudily největší pozornost Cukrárna U Šilhavého Jima (2018, Zlatá stuha, čestná listina IBBY) i další knihomolský příběh Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse (2019, Zlatá stuha za nejlepší ilustrace).

Jan Blažek (1977) se jako spolupracovník organizace Post Bellum zaměřuje na sběr orální historie zejména pamětníků poválečného odsunu Němců z ČSR. 

Jakub Bachorík (1994), Magdalena Rutová (1988), Stanislav Setinský (1985), Františka Loubat (1986) a Jindřich Janíček (1990): kreslíři jednotlivých komiksových povídek.

 

Odsunuté děti
Ilustrátor: kolektiv
132 stran
Praha, Post Bellum 2021
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-907404-7-1
Věk: (15+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace