Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

OCHECHULE S UKULELEDANIELA FISCHEROVÁ – JAKUB KOUŘIL

Po Milionu melounů a Tetované tetě přichází Daniela Fischerová s další sbírkou veršů pro děti, která ji v linii rozvinuté Emanuelem Fryntou a Josefem Hiršalem ukazuje v poloze básnířky pobavené chtěnými i bezděčnými šprýmy rodného jazyka. Svazek obsahuje šest oddílů. Od potvor, tajemství, strašidel a rad všeho druhu se přesouvá k přitažlivému cyklu jazykolamů a příjemně pitvorné defilé završuje tolik důležitými „náladami“ odrážejícími naše soužití. Dítě je přitom partnerem, k němuž se autorka vlídně obrací a usměvavě s ním promlouvá, aby si pak mohlo samo přeříkat hádanku o klaunovi na tři způsoby anebo si s chutí přečíst digitálně naladěnou hříčku využívající souznačnosti slova „klik“. Jemné ilustrace, o něž se zasloužil talentovaný výtvarník Jakub Kouřil, vynikají emotivním nábojem, ale dovedou mile překvapit nadsázkou na místech nečekaných.

Daniela Fischerová (1948) se po studiích dramaturgie a scenáristiky na FAMU uplatnila v prvé řadě jako autorka divadelních a rozhlasových her. K jejím nejvýraznějším dílům patří Hodina mezi psem a vlkem (1979), Velká vteřina (1991), Cesta k pólu (2007) a 12 způsobů mizení (2008). Pětačtyřicet let píše i pro děti a mládež. Zaujala soubory Duhové pohádky (1982 a 2003) a Kouzelná lampa (2010) nebo příběhem z horské léčebny Lenka a Nelka neboli Aha (1994). V komedii Pohoršovna (2014, Zlatá stuha) si potměšile pohrála s fenoménem čarodějnického učiliště. Nejmenším věnovala mj. básnickou sbírku Tetovaná teta (2015).

Jakub Kouřil (1987) absolvoval animaci na FAMU a stáž na pařížské École nationale supérieure des Arts Décoratifs. I když je jeho doménou film, lákají ho ilustrace inspirované tvorbou Jeana-Jacquesa Sempého a Nicolase de Crécyho. Jeho kresby doprovázejí mj. pohádku Pracháček – Velké dobrodružství se zlatou žábou Olgy Stankovičové (2015) a biblickou adaptaci Ivany Pecháčkové Abrahám a Izák (2018).

OCHECHULE S UKULELE
Ilustrátor: Jakub Kouřil
64 stran
Praha, Meander 2018
ISBN:978-80-7558-037-5
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace