Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

OBRAZY SVĚTATereza Říčanová

V průvodci po krásách světa se Tereza Říčanová vrací k albu Noemova archa a k jeho výtvarné kompozici, abstrakci i symbolice. Čtrnácti rozkládacími archy vstupuje do mytologického i lidského času, když na nich představuje vesmír, podzemí, moře, les, zahradu, džungli a vyprahlou poušť, posléze i hrady, město a naši pospolitost. K jejím hutně pojatým výjevům se můžeme opakovaně vracet, bádat v nich a pozorovat, dumat nekonečně dlouho a občas také listovat v samostatné knížce shrnující kulturní a literární souvislosti. Uplatní se v ní různé druhy paměti, bájných představ i vědeckých objevů. A tak například arch s tvory a kouzelnými předměty sleduje snové archetypy skryté v každém z nás nehledě na to, zda jde původně o látky pohádek (Sedmero havranů, Červená Karkulka), o slavné králíky z klobouku nebo o obyčejnou duhovou kuličku.

Tereza Říčanová (1974) vystudovala ilustraci a grafiku na VŠUP v ateliéru Jiřího Šalamouna, ve volné tvorbě se zaměřuje na malbu. S rodinou žije na statku na Vysočině. V námětech svých autorských knih vychází z křesťanských tradic a z rudimentárních venkovských prožitků, jak dokládají Kozí knížka (2005), Vánoční knížka (2006), zpěvník lidových písní Měsíček svítí (2008) nebo Velikonoční knížka (2012). Noemova archa (2010), netradiční ztvárnění biblického příběhu obohacené o zkušenost s povodní na dvoře vlastního statku, získalo ocenění Nejkrásnější česká kniha 2011, Zlatá stuha a bylo zapsáno na Čestnou listinu IBBY. V průvodci Obrazy světa (2016) se Tereza Říčanová čtrnácti rozkládacími archy navrátila k Noemově arše a k její výtvarné kompozici, abstrakci i symbolice. Album Kráva Říčanová bylo nominováno na Magnesii Literu a získalo Zlatou stuhu (2022).

OBRAZY SVĚTA
Ilustrátor: Tereza Říčanová
14 stran
Praha, Baobab 2016
ISBN:978-80-7515-044-8
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace