Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

OBRÁZKY Z MODERNÍCH ČESKOSLOVENSKÝCH DĚJIN 1945–1989Jiří Černý – Lukáš Fibrich

Komentovaný seriál Jiřího Černého přivedl někdejší průkopnický projekt zmapování českých dějin v Mateřídoušce až do fáze, jež by svého času neprošla cenzurou. Dnešním dospívajícím, kteří zkušenost s poválečnou dobou ani s komunismem nemají a vinou frustrací starších o nich leckdy nabývají zkreslené představy, přibližuje tragédii naší demokracie odinstalované údajně „pokojným způsobem“. Jednačtyřicet let v nesvobodě pod režií Moskvy líčí pak libreto s ohledem na odbojné spisovatele i hurá úderničení. Popisuje lidštější formu socialismu potlačenou srpnovou invazí, temno takzvané „normalizace“ a poté záduchu „reálného socialismu“. Rozbor politiky „strany a státu“ je vyvážen jak poukazy na všednost, tak bloky celých stran o úspěších naší kultury. Ačkoli rozsáhle zpracované akce skupiny bratří Mašínů byly v albu ponechány bez hodnocení, předvádí celek i zásluhou trefných karikatur Lukáše Fibricha skutečnou podstatu „jednomyslnosti lidu“. Snad v mladých povzbudí zájem o podíl na správě věcí veřejných.

Jiří Černý (1940) po studiích španělštiny a češtiny na FF UK pracoval jako redaktor. Od počátku 70. let připravoval s výtvarníkem Jiřím Kalouskem (1925–1986) pro svůj domovský časopis Mateřídouška historický seriál, shrnutý roku 1980 do svazku Obrázky z českých dějin a pověstí. Obdobně pojal i libreto seriálu Obrázky z dějin zeměpisných objevů (knižně 1992 a 2004; s Ervínem Urbanem) a posléze Obrázků z československých dějin (2011; s Jaroslavem Veisem a Barbarou Šalamounovou), jež zahrnují léta 1918–1945. Portréty vynikajících krajanů zpracoval v souboru Světoví Češi 1 (2015; s Janou Jůzlovou a Jiřím Fixlem).

Lukáš Fibrich (1974) studoval animovanou tvorbu na FAMU a v ateiéru filmové a televizní grafiky VŠUP. Věnuje se kreslení ilustrací do dětských knih, časopisů a jazykových učebnic. Je také oblíbeným komiksovým tvůrcem, v časopise ABC vychází stripová série Mourrison (knižně 2006 a 2010), za niž získal v roce 2020 výroční komiksovou cenu Muriel, je také výtvarníkem publikace Obrázky z moderních československých dějin (2016).

OBRÁZKY Z MODERNÍCH ČESKOSLOVENSKÝCH DĚJIN 1945–1989
Ilustrátor: Lukáš Fibrich
136 stran
Praha, Knižní klub 2016
ISBN:978-80-242-5575-0
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace