Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ObrTereza Šiklová

Obr je velká a velmi pomalá bytost, pro kterou jeden den trvá celý rok. V první části jemného, volně plynoucího příběhu se čtenáři dozví, co obr během dne-roku dělá: cestuje, občas jí zboží z kamionu a vypije jezero. V druhé kapitole kratičké knížky se vydá do města mezi lidi, ale brzy ho přestane bavit jejich neustálý shon a spěch. Mladá výtvarnice sleduje sympatického giganta v celostránkových či dvoustránkových obrázcích, jejichž poetika vychází z dětské kresby i třeba z rukopisu Jiřího Šalamouna. Její obr je usměvavá klátivá bytost, která je kvůli své pomalosti pro lidi vlastně neviditelná, byť třeba musejí přelézat jeho chodidlo, aby se dostali na druhou stranu ulice. Děj se vyznačuje nečekaným smyslem pro absurdní humor včetně scének na hraně grotesky (obr hraje golf s utrženou větrnou elektrárnou jako holí) a autorka zejména v druhé kapitole invenčně pracuje s kompozicí scény, v níž nenápadně „překáží“ některá část obrova těla.

Tereza Šiklová (1996) vystudovala užitou malbu na SUPŠ a v roce 2020 ukončila jako bakalářka studium ilustrace a grafiky na UMPRUM. V r. 2018 pobývala na stáži na Glasgow School of Art. Připravila několik školních prací (Strofy dřevěné sochy, 2017, Země dlouhého bílého mraku, 2017, The alphabet is easy math, 2018, Detective Story, 2020, The Tree Tale, 2021. Obr je její knižní prvotinou.

Obr
Ilustrátor: Tereza Šiklová
56 stran
Praha, Baobab 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7515-131-5
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace