Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

O TAJEMSTVÍMARTINA ŠPINKOVÁ

Na prahu domku se usadil zadumaný člověk, v místnosti za ním se svítí a za rohem vyhlíží do kraje pták. Bílým pozadím scény, v níž stavení pluje oblohou, navozuje útlá kniha Martiny Špinkové atmosféru tajemství, které vroubí naši existenci od chvíle zrození po okamžik smrti. Odkud přicházíme? Co víme a nevíme ještě jako nenarozená miminka? ptají se dvoustránky. Proč mají lidé duši, kdežto roboti ne? Jaký vesmír nás obklopuje, je v něm Bůh a co se stane, až umřeme? A co se skrývá v lasturách? Tu a tam nám symbolické výjevy napovědí, obvykle však vedou čtenáře k tomu, aby hledání záhad bytí proznělo jeho duší s přispěním hudby, jíž je uvnitř schopen každý z nás. Životní dary a výzvy neslibují vždy jen procházku růžovou zahradou, ale smysl oněch světýlek v hlubokém lese by rádi znali malí i velcí. Stačí odvaha se ptát, co je za zrcadlem. Kuráž k průzkumu sebe sama podporují hřejivé pastelové barvy a písmo, které do autorčiných akvarelů prostupuje.

Martina Špinková (1959) vystudovala knižní kulturu a písmo na VŠUP. Ilustrovala či přímo vytvořila na 70 knih, vedle toho píše poezii (Před andělem strom, 2008). Dlouhodobou spolupráci s mnichovským vydavatelstvím DBV korunovala ilustracemi k velké dětské bibli. Spoluzakladatelka, dlouholetá ředitelka a nynější šéfredaktorka Cesty domů se zasazuje o to, aby se zlepšilo povědomí o situaci pacientů v terminálním stadiu nemoci i o postavení jejich pečovatelů. Pod hlavičkou domovského nakladatelství vydala autorské knihy Anna a Anička nebo Kocouře, ty se máš. V soutěži o nejkrásnější české knihy byly oceněny její ilustrace ke sbírce Gejzy Demetera Ráj na zemi – Romské pohádky (2011) a k vlastní próze Divný brach strach (2015).

O TAJEMSTVÍ
Ilustrátor: Martina Špinková
48 nečíslovaných stran
Praha, Nakladatelství Cesta domů 2018
ISBN:978-80-88126-40-9
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace