Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

O růži, která nechtěla spátSabina Bočanová

Autorská pohádka se odehrává v pražském parku Stromovka, a jak název napovídá, je o stromkové růži, která nechtěla spát zimním spánkem. Připadala si totiž mezi ostatními nejkošatější a nejkrásnější, neviděla tedy důvod, proč by ji měl zahradník přikrývat na zimu papírovým pytlem. Její vítězství trvá ale jen krátce, do prvních mrazů…

I přes její pýchu a vychloubačnost čtenář prožívá s růží Pompanelou dramatické chvíle, myslí na její květy za mrazivých nocí a oceňuje zajíce, který ji přišel zahřát svým kožíškem. Růži spálené mrazem dá zahradník po zimě ještě šanci, všimne si totiž, že z ubohého keře vyrazil slabounký zelený pupínek. Znalý čtenář si rozvzpomene na pohádky Oscara Wilda, jejichž otisk je nepřehlédnutelný. Předsádky zdobí mapa Stromovky, kterou vytvořila Andrea Tachezy, další její ilustrace navozují atmosféru proměňujících se ročních období v tomto starobylém parku.

Sabina Bočanová (1981) vystudovala pražskou FAMU, obor scenáristika a dramaturgie. Spolupracuje s Českou televizí na dětských pořadech pro kanál Déčko a přispívá pohádkami do časopisů pro předškoláky. Byla oceněna Nadací Barrandov za celovečerní scénář Oj vej zmir a televizní scénář Pohroma, který získal 1. cenu v literární soutěži ČT První dobrá.

Andrea Tachezy (1966), absolventka pražské VŠUP, se věnuje volné tvorbě a od roku 2005 knižní ilustraci, v níž kombinuje různé výtvarné techniky. Za výtvarný doprovod titulů Ferdinande! (2014, Čestná listina IBBY) Robina Krále, Bořivoj a blecha Flo (2014) Ivana Binara a také Dům číslo 226 (2017) Jany Šrámkové obdržela ocenění Zlatá stuha. Kniha O čem sní s básnickým textem Petra Borkovce získala první cenu Fedrigoni Card Couture Award 2017. Přitažlivým titulem s rozkládacími ilustracemi je zahradní novela Jany Šrámkové Zuza v zahradách (2015).

O růži, která nechtěla spát
Ilustrátor: Andrea Tachezy
56 stran
Praha, Pipasik 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-908181-3-2 (Pipasik)
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace