Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Ó, Ó, Ó, VAJÍČKO!Ester Stará, Milan Starý

Luční groteska ve stylu Ondřeje Sekory začíná mezi stébly ševelící trávy, kde se za zvědavé asistence přihlížejících brouků vyklube z miniaturního vajíčka houseňák. Než stačí pobrat trochu rozumu, bezhlavě se zamiluje a užuž se šine ve stopách své vyvolené. Houseňákovu iniciační cestu za poznáním a pravou láskou korunuje přerod v motýla, avšak vítěznému vzletu předchází série dobrodružství, zkoušek a metamorfóz, jež jsou v komiksových bublinách podrobeny kibicování hmyzího chóru jako v antickém amfiteátru. Navzdory pohádkovému polidštění hrdiny a rozpustilosti veršů, které se svou hovorovostí blíží rytmizované dětské promluvě, vykazuje knížka naučný potenciál podpořený závěrečnou encyklopedickou částí. Další rozměr poetického zážitku nabízí přiložené CD, na němž se herečka Martha Issová vedle vypravěčského partu ujala i nazpívání textů zhudebněných Patrikem a Beatou Hlavenkovými.

Ester Stará (1969) vystudovala logopedii a speciální pedagogiku na PedF UK. Vedle publikací na podporu komunikačních dovedností dětí (Povíš mi to? 2015) píše také pohádkové příběhy (Šedík a Bubi, 2018), a poezii pro děti školního věku (Každý bulí nad cibulí, 2017). Její knihy nejčastěji doprovázejí ilustrace jejího manžela, výtvarníka Milana Starého. Patrně nejznámějším titulem je její pohádková knížka Chrochtík a Kvikalka: Na cestě za blýskavým prasátkem (2012, ilustrace Martina Matlovičová),
která získala Zlatou stuhu za literární i výtvarné ztvárnění.

Milan Starý (1970) vystudoval češtinu a výtvarnou výchovu na PedF UK a působil jako pedagog a ilustrátor. Od roku 2000, kdy je ve svobodném povolání, spolupracuje zejména s nakladatelstvími 65. pole, Fragment, Albatros a Paseka. Jeho ilustrace provázely např. klukovské hrdiny pentalogie Miloše Kratochvíla Pachatelé dobrých skutků (2009–2011). Výtvarně se podílel na interaktivních knížkách Ester Staré Dům za mlhou (2013) a Ó, ó, ó, vajíčko! (2019), jež byly nominovány na Zlatou stuhu.

Ó, Ó, Ó, VAJÍČKO!
Ilustrátor: Milan Starý
80 stran + audio CD
Praha, 65. pole 2019
ISBN:978-80-88268-14-7
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace