Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Ó, Ó, Ó, VAJÍČKO!Ester Stará, Milan Starý

Luční groteska ve stylu Ondřeje Sekory začíná mezi stébly ševelící trávy, kde se za zvědavé asistence přihlížejících brouků vyklube z miniaturního vajíčka houseňák. Než stačí pobrat trochu rozumu, bezhlavě se zamiluje a užuž se šine ve stopách své vyvolené. Houseňákovu iniciační cestu za poznáním a pravou láskou korunuje přerod v motýla, avšak vítěznému vzletu předchází série dobrodružství, zkoušek a metamorfóz, jež jsou v komiksových bublinách podrobeny kibicování hmyzího chóru jako v antickém amfiteátru. Navzdory pohádkovému polidštění hrdiny a rozpustilosti veršů, které se svou hovorovostí blíží rytmizované dětské promluvě, vykazuje knížka naučný potenciál podpořený závěrečnou encyklopedickou částí. Další rozměr poetického zážitku nabízí přiložené CD, na němž se herečka Martha Issová vedle vypravěčského partu ujala i nazpívání textů zhudebněných Patrikem a Beatou Hlavenkovými.

Ester Stará (1969), absolventka oboru logopedie a surdopedie na PedF UK, se věnovala pedagogické práci, z níž čerpala podněty pro literární tvorbu určenou k rozvíjení komunikačních dovedností předškolních a školních dětí, např. Žežicha se nežíká (2004), Strč prst skrz krk (2008), Žvanda a Melivo (2009), Mařenka už říká Ř! (2012) či Povíš mi to? (2015). Od didakticky orientovaných textů se obrátila i k pohádkám a poezii pro děti školního věku. Knížka Chrochtík a Kvíkalka na cestě za blýskavým prasátkem (2012) s ilustracemi Martiny Matlovičové byla oceněna Zlatou stuhou. Některá díla vytvořila ve spolupráci s manželem, výtvarníkem Milanem Starým – mj. interaktivní publikaci Dům za mlhou (2013), básnickou sbírku Každý bulí nad cibulí (2017) a drobnou prózu Šedík a Bubi (2018), zohledňující specifické potřeby dyslektiků.

Milan Starý (1970) vystudoval češtinu a výtvarnou výchovu na PedF UK a do roku 2000, kdy začal tvořit ve svobodném povolání, působil jako pedagog a ilustrátor. Spolupracuje s novinami a časopisy, ilustruje knihy pro děti i pro dospělé z produkce nakladatelství Albatros, Euromedia, Fragment, 65. pole a také učebnice z nakladatelství Alter. Jeho kresby provázejí příhody dvojice dětských hrdinů z pětidílného cyklu Pachatelé dobrých skutků (2009–2011) Miloše Kratochvíla. Poslední dobou se nejčastěji podílí na knížkách své manželky Ester Staré a posiluje jejich interaktivní plán, např. v příbězích Dům za mlhou (2013) nebo Šedík a Bubi (2018, Zlatá stuha).

Ó, Ó, Ó, VAJÍČKO!
Ilustrátor: Milan Starý
80 stran + audio CD
Praha, 65. pole 2019
ISBN:978-80-88268-14-7
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace