Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

O NEBESÁŘIVratislav Maňák

Z autorské pohádky Vratislava Maňáka sálá bohatá imaginace andersenovského ražení, a přitom zůstává výrazově suverénním vyprávěním o putování za světlem, jež rozžíhá život i dobro v lidech. Horské údolí zaplaví kalná voda a zhasne toto životodárné světlo také v domě, kde přebývá Klárka se svou nemocnou matkou. Dívenka se symbolickým jménem se sama vydává na dlouhou cestu za Nebesářem, aby od něj získala hřejivý plamen, který by její maminku zachránil. Jenže chápavý vládce oblohy nevydá vzácnost tak snadno a klade žadatelce tři hvězdné otázky. Nadaný prozaik čtenářům bez rozdílu věku předkládá lyrizující podobenství o lásce, odvaze a netušených tajích, jež se skrývají mezi nebem a zemí a zrcadlí se ve snových mezzotintách Jana Híska.

Vratislav Maňák (1988) vystudoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK, kde v současné době také přednáší. Pracuje v České televizi. Za povídkový debut Šaty z igelitu získal v roce 2012 Cenu Jiřího Ortena. Věnuje se rovněž tvorbě pro děti: vedle Muže z hodin vytvořil dvojici seriálů pro pohádkový pořad Českého rozhlasu Hajaja.

Jan Hísek (1965), výrazný malíř a grafik své generace, studoval na VŠUP v ateliéru Milana Hegara a Jana Solpery. Jeho vyjádření dominuje technika mezzotinty, jíž vyzdobil i pohádkovou knihu Violy Fischerové Co vyprávěla Dlouhá chvíle (2005, 2016). Podobně subtilně ilustroval mnoha grafickými technikami desítky titulů, mj. Tolkienovu pohádku Kovář z Velké Lesné (1995), soubor islandských legend Mrtvému nože netřeba (2008) v uspořádání Jóna Árnasona, výbor z tvorby Vítězslava Nezvala Moře láska má (2010) či pohádku Šťastný princ Oscara Wildea (2014). Je vyhledávaným tvůrcem bibliofilií.

O NEBESÁŘI
Ilustrátor: Jan Hísek
36 stran
Vydavatelství ART 2016
ISBN:978-80-906384-1-9
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace