Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

O NAŠÍ MILÉ PANÍTomáš Vondrovic

Odkaz mariánských pověstí, legend a pohádek rámuje Tomáš Vondrovic připomínkou ničím nepodmiňovaného mateřského citu coby odlesku věčné lásky Matky Boží. Sedm oddílů jeho sbírky skládá obraz Panny Marie z barvitých střípků biblických příběhů, legend, anekdot, místních pověstí o jejím zjevení a také z mariánských modliteb. Bohorodička v jeho líčení – zaštítěném po zvyku dávných kronikářů anonymní autoritou starců, kteří tato vyprávění vyslechli zase od svých dědečků – vystupuje jako obětavá maminka se širokým srdcem. Nenárokuje si schopnost vykonávat zázraky, leč ty se dějí, poněvadž soucit a vcítění mají odjakživa léčivou moc a zbavují bližního strachu i utrpení. Vypravěč na závěr interpretuje metaforická jména, jimiž lidé Pannu Marii v chodu věků obdařovali. Řečnická otázka, kterou dětem klade, míří k pochopení familiárního oslovení „Naše Milá Paní“, protože v nejdůvěrnějších chvilkách mívají maminky stejný výraz jako ta Kristova.

Tomáš Vondrovic (1948) absolvoval teatrologii na FF UK a režii na JAMU, působil jako režisér edice mluveného slova v Supraphonu, jako dramaturg Divadla na Vinohradech, scenárista a překladatel. Režíroval řadu audionahrávek knižních děl včetně literatury pro děti (Eduard Štorch, Václav Čtvrtek, Eduard Petiška). Vytváří písňové texty a prózy pro dospělé (např. Otlučený zázrak, 2010). Napsal desítky veršovaných textů k leporelům pro nejmladší čtenáře. Výsledkem jeho adaptačních aktivit jsou svazek rytířských příběhů Parsifal a kolekce pohádkových vyprávění Když chodil Pán Ježíš s Petrem po světě (obojí 2017).

Markéta Vydrová (1968) studovala zahradní a krajinnou architekturu na VŠZ, avšak převážila u ní touha věnovat se knižní ilustraci. Jejím prvním ilustrátorským počinem byla kniha veršů pro děti Na co hrají varani (2004, s manželem Danielem Vydrou). Výtvarně doprovodila stovku knížek pro děti nebo učebnic – obvykle spolupracuje s Martinou Drijverovou, Milošem Kratochvílem, Danielou Krolupperovou, Davidem Laňkou a Zuzanou Pospíšilovou.

O NAŠÍ MILÉ PANÍ
Ilustrátor: Markéta Vydrová
132 stran
Praha, Triton 2019
ISBN:978-80-7553-704-1
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace