Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

O DÍŘE Z TRYCHTÝŘEPetr Stančík

Svazek s morgensternovsky hravým názvem je založen na rozvíjení řady jazykových a výtvarných vtipů. Aby čtenář nebyl na pochybách ohledně totožnosti hlavní hrdinky, prostupuje knihou vyražený kruhový otvor zobrazující Díru přesně v duchu myšlenky, že „některé věci jsou právě proto, že něco nejsou“. Díru sužuje samota, a tudíž jednoho dne potají opustí trychtýř a vydá se z kuchyňské zásuvky do světa hledat spřízněnou bytost. Jak už to tak v pohádkách chodívá, svou rodinu plnou děr nakonec nalézá v cedníku jen kousek od místa, odkud se vydala na dobrodružnou výpravu. Pátrání je protkáno humornými verši a kaligramy. Určité jazykové hříčky ocení spíš dospělí, nicméně mladší ročníky se mohou bavit nápaditým zobrazením kuchyňského prostoru, v němž se vedle oživlých potravin a jednotlivého náčiní pohybuje i Vůně čerstvě namleté kávy. A až se gastronomické legrácky dětem omrzí, zůstane jim ještě perforovaná díra, tak trošku podvratně vybízející k využití knihy třeba ve stylu „fidget spinneru“.

Petr Stančík (1968), básník, prozaik a esejista, vystupoval v literatuře až do roku 2006 pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Studoval na PedF UK a na DAMU, pracoval jako režisér a textař. Prahu za prusko-rakouské války učinil kulisou detektivní frašky Mlýn na mumie (2014, Magnesia Litera 2015). Pro dětské čtenáře rozvíjí po úspěšném thrilleru Mrkev ho vcucla pod zem (2013) sériové příhody tří kamarádů pod zkratkou H2O (H2O a tajná vodní mise, 2017; H2O a poklad šíleného oka, 2018; H2O a pastýřové snů, 2019; H2O a Zlaté slzy, 2021).

TOY_BOX (1984) je komiksová autorka, ilustrátorka a streetartová umělkyně vystupující výhradně pod pseudonymem. Absolvovala obor mediální komunikace na Literární akademii Josefa Škvoreckého a scénografii na DAMU. Ilustrovala pohádku Petra Stančíka O díře z trychtýře (2016), knížku Petra Janečka Černá sanitka a jiné děsivé příběhy (2006), podílela se na sborníku Ještě jsme ve válce (2011) a na komiksové antologii Generace Nula (2010). Její autobiograficky laděný komiksový román Moje kniha Vinnetou (2016) získal cenu Muriel za komiks i nejlepší kresbu a byl též vyznamenán Zlatou stuhou. V roce 2018 představila svou tvorbu na velké autorské výstavě v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. Vizuálně přitažlivá Komiksová učebnice komiksu (2019) není jen originálním pojednáním o teorii a praxi komiksu, ale vypráví i velmi osobní příběh o životě a umělecké tvorbě.

O DÍŘE Z TRYCHTÝŘE
Ilustrátor: Toy Box
64 nečíslovaných stran
Praha, Argo 2016
ISBN:978-80-257-2006-6
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace