Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

O ČERVENÁČKOVIPavel Čech

Některé knihy „je nutno číst za mřížemi dětství“, jak v souvislosti s mayovkami v jednom rozhlasovém fejetonu poznamenal básník Jan Skácel, a platí to rovněž o další komiksové poctě Jaroslavu Foglarovi z dílny Pavla Čecha. Tentokrát se kreslíř soustřeďuje na postavu Červenáčka – všichni, kdo kdy s Rychlými šípy pobývali na výpravách za tajemným hlavolamem, prožívali křivé nařčení tohoto člena ze zrady. Autor ve shodě s foglarovskou předlohou kreslí reálné i snové příhody hocha, který se znenadání ocitl sám v domovské klubovně, dokončuje jednotlivá čísla Tam-Tamů a vzpomíná na společná putování i na inkriminovanou výpravu za Vonty. Svůj klub jako přístav hlubokého kamarádství a odvážných činů představuje dívce, jež ho tehdy zachránila, třebaže jejich parta už mu brzy začne mizet ze života… Vždyť epilog výpravného komiksu naznačuje, jak se za Červenáčkem s prvními dlouhými kalhotami a bez červené lodičky uzavírá brána dětství a jak prochází do nové etapy života i v kdysi tak obávaných Stínadlech.

Pavel Čech (1968), původním povoláním zámečník a hasič, je výtvarný autodidakt. Od debutu O čertovi (2002) čítá jeho tvorba 22 autorských knih a komiksů, mj. příběhy O zahradě (2005), O klíči (2007), Tajemství ostrova za prkennou ohradou (2009) nebo pásmo Dědečkové (cena Muriel za nejlepší kresbu 2011). Za komiks Velké dobrodružství Pepíka Střechy o síle přátelství a fantazie obdržel Magnesii Literu 2013 a ceny Muriel za nejlepší scénář a nejlepší původní komiks. Prémiemi ověnčený komiks A (2016, cena Muriel za nejlepší původní knihu a Zlatá stuha za komiks) beze slov varuje před totalitní zvůlí. Jeho obrazy inspirovaly též básníka Radka Malého k tvůrčímu dialogu ve sbírce Poštou havraní (2018).

O ČERVENÁČKOVI
Ilustrátor: Pavel Čech
80 stran
Havlíčkův Brod, Petrkov 2019
ISBN:978-80-87595-82-4
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace