Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

O ČERTECH, MEDVĚDECH, MYŠKÁCH A VŠECH MÝCH PŘÁTELÍCHJiří Kahoun

Výbor z díla nedávno zesnulého pohádkáře, protkaný spojovacími texty editorky Violy Somogyi, připomíná autorovy čmeldy a pučmeloudy, ježibaby i čerty, myší a medvědí rodinky, ba i kočičího světáka Toma, jenž přijel až z Ameriky srovnat umňoukané poměry na místním dvorku. Zahrnuje tedy jak úryvky z posledních próz, které Jiří Kahoun zasadil do krajiny milovaného Českého krasu, tak ze starších děl, mezitím pevně zakořeněných ve večerníčkové paměti rodičů dnešních prvňáčků. Ve shodě s tím, jak vesnici s přispěním obdobných postaviček svého času něžně karikovali spisovatelovi předchůdci Josef Lada a Jan Drda, zůstává dominantním prvkem souboru důraz na láskyplné strašení a rozpustilou expresivitu češtiny. Nad vším pak skálopevně ční víra, že vzdáme-li se bílé magie slova, k níž má vylidňující se venkov po večerech pořád nejblíž, přijdeme o něco nevratného.

Jiří Kahoun (1942–2017), původním povoláním umělecký kovář a kameník, patřil k nejzkušenějším autorům beletrie pro děti nejmladšího školního věku. Spolupracovník Sluníčka upoutal už debutem Pískací kornoutek (1984, zfilmováno). Podle jeho námětů byly natočeny seriály Příhody včelích medvídků, Včelí medvídci od jara do zimy, Jak se mají včelí medvídci? (knižně 1992, 2005 a 2008 s ilustracemi Ivo Houfa) a Toronto Tom, kocour z Ameriky (knižně 1993 s ilustracemi Jitky Walterové). Později se vracel k jistotám pohádek o zvířatech, např. v cyklech Kamarádi v kožíšku (2013) či Co se zdá medvědům (2015). Pohádkovou závětí laureáta Zlaté stuhy za celoživotní dílo (2013) je humoreska V Dlouhonosech zlobí čerti (2016).

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Držitelka dvou Zlatých stuh doprovodila mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové nebo Miloše Kratochvíla. Komickou drobnokresbou hrdinů baví začínající čtenáře jak v šestidílném seriálu Petra Stančíka o jezevci Chrujdovi (2014–2019), tak v posledních knihách Jiřího Kahouna. Prosazuje se též v animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a při výpravě televizních pořadů pro děti (říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové získala čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

O ČERTECH, MEDVĚDECH, MYŠKÁCH A VŠECH MÝCH PŘÁTELÍCH
Viola Somogyi
Ilustrátor: Lucie Dvořáková
216 stran
Praha, Pikola 2018
ISBN:978-80-7549-818-2
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace