Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NOVÉ POVÍDÁNÍ O PEJSKOVI A KOČIČCEVlastimil Peška

Když roku 1929 v Aventinu vyšel soubor autorských pohádek Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, málokdo tušil, že se stane jednou z nežádanějších knih pro nejmenší děti. Personifikovaná domácí zvířátka v něm zažívají příhody zcela slučitelné s chápáním posluchačů a novátorsky vyznívala v době vzniku i role autora vedoucího v některých epizodách s publikem dialog. Tuto vypravěčskou strategii převzalo i Nové povídání o pejskovi a kočičce autorské dvojice Vlastimil Peška a Jaroslav Milfajt, s úspěchem zdramatizované v brněnském divadle Radost. Autoři ve fabuli ponechali dětské postavy a rozšířili rejstřík aktérů o nezdárného zajíce, navázali na čapkovskou mluvu i skladbu věty a dovedně si pohráli s tématy. Pejsek s kočičkou tedy slaví Vánoce, jdou do kina, vymalují si domeček a zařizují si v něm moderní domácnost tak, aby pobavili i další generace.

Vlastimil Peška (1954), hudební skladatel, režisér, scenárista, dramatik a herec, nastoupil po absolutoriu brněnské JAMU do hereckého angažmá ve Studiu Ypsilon. Od roku 1984 se věnuje režii v českých divadlech. V letech 1990–1993 působil jako dramaturg orchestru BROLN v Českém rozhlasu v Brně, od roku 1994 vede soubor tamního divadla Radost. Vydal pohádku s písničkami Dlouhý, Široký a Bystrozraký (1997) a knihu mapující historii Ořechovského divadla. Je dvojnásobným laureátem ceny Thálie.

Jaroslav Milfajt (1958), absolvent scénografie na pražské DAMU, se dlouhodobě věnuje loutkovému divadlu, divadlu pro děti a pedagogické činnosti. Realizoval přes 300 návrhů scén a loutek pro naše i zahraniční zadavatele. Spolupracuje s režiséry Stanislavem Mošou, Petrem Kracikem, Petrem Svojtkou, Janem Bornou ad. – pozoruhodné jsou jeho výpravy k inscenacím Jméno růže, Chicago nebo Pokrevní bratři v Městském divadle Brno či k opavskému uvedení opery Nabucco. Proslavil se též návrhy interiérů a výstavních expozic.

NOVÉ POVÍDÁNÍ O PEJSKOVI A KOČIČCE
Ilustrátor: Jaroslav Milfajt
112 stran
Praha, Paseka 2016
ISBN:978-80-7432-718-6
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace