Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NIKOLKA A DVĚ MÁMYRADEK MALÝ – BÁRA VALECKÁ

Název leporela o chlapečkovi a jeho dvou maminkách skrývá překvapení. Nezbývá než prozradit, že tyto mladé ženy jsou jednovaječná dvojčata a že si občas v „nelehkých situacích“ navzájem pomůžou. Obě zůstanou s Nikolkou a stanou se jeho maminkami – a obě mají své radosti a zájmy, které nám hošík ochotně vyloží sám. Obě rády malují, jenže zmrzlinu má každá ráda jinou; obě rády tancují, ale jedna z nich to umí líp… Radek Malý se s humorem rozepsal o „jiné formě“ rodiny a láskyplných poutech, která jsou přesto neokázale harmonická. Vesele působí i ilustrace, které Bára Valecká vytvořila technikou akvarelu na černém podkladě.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a na své alma mater, uplatňuje se rovněž jako překladatel německých básníků. Jeho poezie pro děti i pro dospělé se setkala s příznivou odezvou jak u čtenářů, tak u kritické obce: sbírka Větrní – Zcestné verše získala Magnesii Literu za poezii 2005. V souboru Kam až smí smích (2009) zúročil své básně a říkadla pro školní čítanky. Na melancholicky laděnou básnickou knihu Listonoš vítr (2011, Magnesia Litera 2012, Čestná listina IBBY 2014) navázal sbírkou Moře slané vody (obě s ilustracemi Pavla Čecha). Obdobné nálady si hýčká také pohádka František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006 a 2017, s ilustracemi Galiny Miklínové). S Renátou Fučíkovou vytvořil podmanivý knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017).

Bára Valecká (1986) po absolutoriu filmové a televizní grafiky na VŠUP pracuje ve studiu Hafan film Jana Baleje. Věnuje se převážně loutkové animaci. Podílela se na středometrážním filmu Až po uši v mechu (2015, spoluautorka scénáře, režie s F. Pošivačem). S nakladatelstvím spolupracovala i na titulu Marky Míkové Smutek jí utek (2016).

NIKOLKA A DVĚ MÁMY
Ilustrátor: Bára Valecká
Praha, Nakladatelství Cesta domů 2018
nestránkované leporelo
ISBN:978-80-88126-39-3
Věk: (3+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace