Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NESKUTEČNÁ DOBRODRUŽSTVÍ FLORENTINA FLOWERSE, POCTIVÉHO PIRÁTA VE SLUŽBÁCH MADAM L.MAREK TOMAN

Marek Toman se z Divokého Západu, kde se odehrávala jeho úspěšná Cukrárna u Šilhavého Jima (2018), přenesl na rozbouřené moře v Karibiku 18. století a tam se opět (s potřebnou dávkou humoru) dvoří vznešené paní Literatuře, titulní madam L. Kapitán pirátské lodi zajal mladičkého soudcova syna Florentina Flowerse, který odmítl nastoupit kariéru úředníka, a udělil mu nezvyklý úkol: vedle lodního deníku má pro kapitána psát, či spíše přepisovat slavná literární díla, biblí počínaje a dobrodružstvím Robinsona Crusoa ještě zdaleka nekonče. Nezkušený plavčík Florentin tak musí jen svým důvtipem bojovat o zachování života a prostřednictvím literárního kánonu přitom poznává svět i sám sebe. Bodrým společníkem je mu bývalý londýnský nakladatel, pirát James Kniha, a další z pirátské bandy, kteří v dobrodružství na moři hledají vlastně svobodu. Kniha zaujme i nezvyklou grafickou úpravou, hlavní dějovou linku doplňují vysvětlivky v úvodu každé kapitoly a bohaté poznámky pod čarou s citacemi ze světové klasiky. Stylizované pitoreskní ilustrace si pohrávají s dobovými reáliemi.

Marek Toman (1967) vystudoval filozofii na FF UK, dlouhodobě pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Za historický román Chvála oportunismu (2016), soustředěný kolem osobností T. G. Masaryka a R. Heydricha, získal cenu Českého literárního fondu. Z titulů pro děti a mládež vzbudily největší pozornost Cukrárna U Šilhavého Jima (2018, Zlatá stuha, Čestná listina IBBY) a příběh z Karibiku Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L. (2019).

Magdalena Rutová (1988) vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP, kde pokračuje v doktorském studiu oboru Grafika a vizuální komunikace. V roce 2016 založila autorskou linorytovou fotobanku Linostock.com. Ilustruje knižní obálky a knihy vydávané v nakladatelství Baobab, kde vycházejí také její autorské projekty, jako interaktivní dokreslovací sešit s audioknihou Radio BUCH (2018) nebo linorytový sešit Mnichovská oklika (2016). Za ilustrace Neskutečných dobrodružství Florentina Flowerse získala Zlatou stuhu 2020.

NESKUTEČNÁ DOBRODRUŽSTVÍ FLORENTINA FLOWERSE, POCTIVÉHO PIRÁTA VE SLUŽBÁCH MADAM L.
Ilustrátor: Magdalena Rutová
136 stran
Praha, Baobab 2019
ISBN:978-80-7515-101-8
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace