Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NĚKDE JEŠTĚ SVÍTÍ SLUNCEMICHAEL GRUENBAUM – TODD HASAK-LOWY

Todd Hasak-Lowy, spoluautor knížky založené na autentickém svědectví Michaela Gruenbauma, tvrdí, že vyznívá mnohem pravdivěji, než kdyby byla pouze „napsána podle skutečných událostí“. V průsečíku vzpomínek s výsledky současných historiografických rešerší se zrodil příběh jednoho z Nešarimů (hebrejsky „orlů“), jak si říkali chlapci z terezínského dětského domova L417. Právě tam se v listopadu 1942 ocitá dvanáctiletý Míša. Solidární chlapecké společenství mu pomáhá nejen přežít, ale chvílemi i zapomenout na válečné hrůzy. Vyprávění v ich-formě a přítomném čase se odvíjí v chronologickém sledu přerývaném výpustkami, jako kdyby čtenář listoval průběžně psaným deníkem, jehož majitel netuší, co přinese další den – a přesto doufá, že někde ještě lidem slunce přeje. Právě dětsky naivní, a přitom tak přesvědčivý pohled zbavený zpětného hodnocení prožitých událostí odlišuje jeho zpověď od řady jiných děl s tematikou holokaustu.

Michael Gruenbaum (1930) je pražský rodák. V roce 1941 byl jeho otec, úspěšný židovský právník, umučen gestapem. Autor byl společně s matkou a starší sestrou od listopadu 1942 do konce války internován v Terezíně. Na jaře 1948 rodina emigrovala a usadila se v USA. Zde vystudoval Massachusettský technologický institut a na Yaleu urbanismus, který se mu stal profesí. Žije v Bostonu. Thelma Gruenbaumová, inspirována manželovými zážitky z terezínského ghetta, napsala knihu Nešarimové – Děti, které přežily Terezín (2004). Sám autor vzpomínky na internaci vtělil do příběhu, jenž se stal základem knihy vytvořené s Toddem Hasak-Lowym (anglicky 2015).

Todd Hasak-Lowy (1969) vystudoval literární komparatistiku na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Působil na Floridské univerzitě a vedl kurzy tvůrčího psaní v Chicagu. Od roku 2010 žije v blízkém Evanstonu a věnuje se volné tvorbě. Publikoval monografii o moderní hebrejské literatuře. Knihy pro děti a mládež píše od roku 2013.

NĚKDE JEŠTĚ SVÍTÍ SLUNCE
304 stran
Praha, Nakladatelství P3K 2017
Přeložil Jiří Zbořil, bez ilustrací
ISBN:978-80-87343-76-0
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace