Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍESTER STARÁ

Odysea modrého plyšového koníka začíná v asijské továrně plné rachotících strojů. Pod rukama smutné šičky zaměstnané daleko od domova si azurový plyšák poprvé uvědomuje svoji jedinečnost na pozadí sériovosti. Když na kontejnerové lodi přetékající zbožím pluje do Evropy, jeho toužebným přáním je, aby ho na konci cesty čekalo shledání s někým, koho potěší a kdo ho bude mít rád. Netuší, že v konzumním světě jsou úplně samozřejmá přání i těmi nejhůře uskutečnitelnými. Ester Stará nabízí k promýšlení řadu aktuálních témat, jaká představují migrace nebo sociální a ekonomická spravedlnost, a Daniela Olejníková její úsporný text rozvíjí v bohatém ilustračním doprovodu. Koníkovo putování vychází ve spolupráci s organizací Člověk v tísni (v rámci projektu Global Schools) a čeští pedagogové ho doplnili metodikou, která je volně ke stažení na webových stránkách programu Varianty.

Ester Stará (1969) vystudovala logopedii a surdopedii na PedF UK. Z této praxe vychází i její tvorba pro děti, zaměřená na rozvoj komunikačních dovedností, např. ve svazcích Žežicha se nežíká (2004), Strč prst skrz krk (2008), Žvanda a Melivo (2009), Mařenka už říká Ř! (2012) či Povíš mi to? (2015). Pohádka Chrochtík a Kvíkalka na cestě za blýskavým prasátkem (2012) s ilustracemi Martiny Matlovičové byla oceněna Zlatou stuhou. Autorka obvykle spolupracuje s manželem, výtvarníkem Milanem Starým, s nímž vytvořila mj. interaktivní publikaci Dům za mlhou (2013), podněcující grafomotoriku a výtvarnou kreativitu, nebo básnickou sbírku Každý bulí nad cibulí (2017).

Daniela Olejníková (1986) absolvovala VŠVU v Bratislavě, obory malba a ilustrace. Za knižní a časopisecké ilustrace pro děti i dospělé získala řadu ocenění ještě za studií. Autorská kniha Liek pre Vĺčika (knižně 2013) a ilustrace k novelám V melónovom cukre (2011) a Na úteku (2016, Zlatá stuha 2018 za české vydání) jí vynesly ocenění Najkrajšie knihy Slovenska. Za doprovod ke knihám V melónovom cukre a Trinásť (2012) obdržela plaketu BIB; v roce 2017 jí bylo uděleno Zlaté jablko BIB. Čeští čtenáři ji znají také jako ilustrátorku trilogie Martina Vopěnky Spící město (2011–2013).

NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ
Ilustrátor: Daniela Olejníková
40 stran
Praha, Nakladatelství 65. pole 2017
ISBN:978-80-87506-97-4
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace