Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Nejlepší dárekPetr Horáček

Petr Horáček se řadí mezi úspěšné české umělce, kteří se prosadili i v zahraničí, kde trvale žijí. Horáčkovy knihy vycházejí původně v angličtině, ale v českém překladu vyšla většina jeho leporel a obrázkových knih, v nichž zvířecí postavy hledají přátelství, vánoční hvězdu, nejkrásnější místo na světě nebo jak se na světě nebát. Jeho knihy zpravidla nemají sentimentální tón, svým didakticky zaměřeným laděním uvádějí děti do harmonizujících vztahů a poukazují na schopnost radovat se z každodenních her, nalézat fantazii a prožívat spoluúčast. V aktuální novince se dva kocouři Tom a Mot obdarují dárky, které lze snadno najít na ulici – pírko a kuličku – v jejich představách se v nich ale zračí celý vesmír. V tomto slavnostním deštivém dnu si venku hrají a na jeho závěr, jak se dalo očekávat, si pochutnají na kakau a dortu, slaví přece narozeniny. Rozevlátou barevnost knihy posilují teplé temperové tóny, samotní kocouři jsou vlepováni do celostránkových kreseb a znásobují tak dynamičnost vypravování.

Petr Horáček (1967) je český ilustrátor žijící se svou rodinou v britském Worcesteru. Vystudoval SOVŠ Václava Hollara a Akademii výtvarných umění v Praze, po jejím dokončení odešel do Anglie. Jeho knihy pro děti vycházejí po celém světě a jsou čtenáři i kritikou vysoce ceněny: za svá první leporela What Is Black and White a Strawberries Are Red získal ocenění Newcomer (2001) a opakovaně jsou vyhlašovány nejlepšími obrázkovými knihami roku např. v Nizozemsku nebo Velké Británii. Jako první vyšly v češtině jeho práce Nový domek pro myšku a Husa Líza (2012) s pokračováním Husa Líza a vánoční hvězda (2013, 2021). Následovala řada dalších titulů, z novějších připomeňme O myšce, která se nebála (2019), Jak myška snědla měsíc, Nejkrásnější místo na světě (obě 2020) nebo Kamarád pro medvěda (2022).

Nejlepší dárek
Ilustrátor: Petr Horáček
32 nečíslovaných stran
Praha, Portál 2023
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-262-2020-6
Věk: (3+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace