Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Nedráždi bráchu bosou nohouIrena Hejdová

„Hrátky v kanalizaci? Ach vy muži. Někdy jste jako rozverní školáci,“ rozumuje slečna Květuška z Brdečkovy Adély nad tím, v nakolik vrchovaté míře vábí představivost poloviny lidstva svět kdesi hluboko pod šrouby zdravotní keramiky. Jenže když sourozenecká řevnivost sedmiletého sígra Marka a o tři roky mladšího Jiříka přezdívaného Mimoň vyústí v pád do záchodové mísy, může být leccos jinak. Když za nimi sestřička v batolecím věku vychovaně spláchne, je vymalováno – na pastelech Zuzany Čupové v dost výmluvných barvách. A z ustavičného „já, já“ je rázem „my“. Bratři na záchraně spolupracují, jako by se nechumelilo, a rukou nerozbornou procházejí s publikem zašmodrchanými labyrinty, řeší rébusy, konverzují s tasemnicemi. K výlevce dřezu totiž vede potrubí spletitější než vlasy Medúzy a je lemováno slizem, úklady místních potvor a dalšími protivenstvími, která mají na svědomí ještě podstatně neukázněnější uživatelé odpadní sítě.

Irena Hejdová (1977), absolventka FHS UK a FAMU, vytvořila scénář k celovečernímu filmu Děti noci (2008, Český lev a Cena Sazky). Podílela se na snímcích Zoufalci (2009) a Fair Play (2014) i na dokumentárních minisériích Navždy svoji (2013), Čtyři v tom (2014–2015) a Single Lady (2018). Coby prozaička debutovala v antologiích českých povídkářů vydávaných nakladatelstvím Listen. Nejmladší čtenáře oslovila už strašidelnou historkou Čarovné klubíčko (2019).

Zuzana Čupová (1995) po studiích animace na UTB ve Zlíně uplatnila nabyté znalosti jako režisérka trojice krátkometrážních filmů: Veselka (2017), Pod mrakem (2018) a Hrůza v tónu gramofónu (2020). Vedle tvorby komiksů (mj. pro časopis Skaut) navrhuje razítka a šátky (k pohádce Boženy Němcové Sedmero krkavců). Jako ilustrátorka beletrie pro děti se uvádí poprvé.

Nedráždi bráchu bosou nohou
Ilustrátor: Zuzana Čupová
56 stran
Brno, Host 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-275-0392-6
Věk: (OD 5 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace