Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NEBOJME SE BÁTJANA MAREŠOVÁ

Hlavním hrdinou osmi příběhů je strach personifikovaný v podobě Tremuly, Děsovce, Hypochondříka, Tmavruše, Nejistotníka, Smrtonošky či Arachnice – vždy však znepříjemňuje život těm, kdo s těmito nevítanými společníky zatím neumějí zatočit. Byť svazek závěrem nabízí proti úzkostem Superzaklínadlo doporučující tíživé pocity doslova fyzicky setřást, jeho největší přínos tkví v něčem jiném. Ukazuje dětem, že strach den co den provází každého z nás a může mít i užitečnější převleky, například v podobě předvídavé obavy nebo motivující trémy. Návodné texty míří též k rodičům a pedagogům, kterým vysvětlují, jak dítěte ochromení zbavit a přetavit tuto základní lidskou reakci k obecnému prospěchu. Vynalézavě názorné koláže Michaely Kukovičové zhmotňují strach v barvitých podobách, aby zviditelněním negativní emoce pomohly malým strašpytlům nebát se bát.

Jana Marešová (1975) je absolventkou marketingových studií na Fakultě multimediálních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Působí ve sféře propagace a projektového managementu. Jako certifikovaná instruktorka se aktivně věnuje hipoterapii. V literatuře se představuje poprvé.

Michaela Kukovičová (1968) vystudovala animaci na VŠUP, kde nyní vyučuje v ateliéru ilustrace a grafiky. Charakteristický výtvarný rukopis jí vynesl řadu ocenění. Za řešení knihy Olgy Černé Kouzelná baterka (2004) získala Zlatou stuhu v kategorii Krásná kniha jako celek. Díky ilustracím k titulu Aleny Ježkové Prahou kráčí lev (2008) zvítězila v příslušné kategorii výroční soutěže o Nejkrásnější české knihy. Doprovod knihy To je Praha (2015), kterou s Olgou Černou koncipovala jako poctu kolegovi Miroslavu Šaškovi, byl nominován na Zlatou stuhu a dílo dále obdrželo čestné uznání na veletrhu v Boloni.

NEBOJME SE BÁT
Ilustrátor: Michaela Kukovičová
110 stran
Praha, Práh 2018
ISBN:978-80-7252-767-0
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace